Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje z Polski Natowskie „Patrioty” a relacje izraelsko-tureckie
Kategoria: Informacje z Polski   Poniedziałek, 24 grudzień 2012 08:44 Napisał

Natowskie „Patrioty” a relacje izraelsko-tureckie

Gazeta „Jerusalem Post” informuje o pochwale izraelskiego rządu dla obranego przez niego kursu w kierunku NATO na 2013 rok, po konferencji na której pozytywnie ustosunkowano się do tureckiej prośby o rozmieszczenie na terenie tego kraju pocisków Patriot. Waszyngton przyznał, że Izrael otrzymał zgodę na uczestnictwo w działalności NATO w 2013 roku, w warunkach napięć z Turcją, co potwierdzili izraelscy urzędnicy.

Poinformowali także, że aprobata została złożona na wniosek Turcji. Ma to mieć związek z rozmieszczeniem przez NATO pocisków typu Patriot wzdłuż granicy Turcji z Syrią. Ruch ten jest odczytywany jako próba wywarcia wywarcia nacisku na Ankarę w celu rozmrożenia jej relacje z Jerozolimą.

Turcja jako pełnoprawny członek NATO sprzeciwiała się wzrostowi znaczenia Izraela w sojuszu militarnym, a związki miedzy tymi dwoma krajami znacząco się pogorszyły. Izrael jest partnerem NATO i uczestniczy w seminariach, ćwiczeniach, szkoleniach w ramach tego statusu. Ale w ostatnich latach, nowej działalności NATO nakierowanej na współpracę z takimi krajami, jak Izrael sprzeciwiała się Turcja.

NATO jest organizacją opartą na zasadzie, w ramach której każdy z 28 pełnoprawnych członków, może zawetować projekt, chociaż często sprzeciw jest przekazywany przez kanały nieformalne. Turecka prośba o systemy rakiet Patriot została pozytywnie rozpatrzona przez NATO. Rozpoczęto już realizację tego planu w zamian za co zostały działania NATO zatwierdzone na 2013 rok, zakładające udział Izraela.

Izraelscy urzędnicy twierdzą, że taka zbieżność nie była przypadkiem. „Myślę, że to od czego zależało rozmieszczenie Patriotów zostało uchwalone w ostatniej chwili” – poinformował izraelski urzędnik proszący o zachowanie anonimowości. Powiedział również, że wspólne plany ćwiczeń NATO na 2013 rok nie zostały jeszcze wypracowane, prócz działalności w Afganistanie, operacji, w której Izrael nigdy nie uczestniczył.
Anonimowy urzędnik NATO nie odniósł się do specyfiki uzgodnień z Izraelem czy decyzji o rozmieszczeniu rakiet Patriot w Turcji, ale powiedział, o izraelskich związkach ze sprawą: „To ich ocena w jaki sposób te elementy są połączone”. Tureckie źródła dyplomatyczne poinformowały, że „stanowisko Turcji nie zmieniło się w tej sprawie”.

Izraelski przedstawiciel zaakcentował, że polepszenie stosunków z Izraelem w ramach NATO „nie jest kompletnym rozwiązaniem” dla zerwania relacji przez Ankarę i jej negatywnego wpływu na rolę, jaką Izrael może odegrać w ramach sojuszu. Pomimo nieznacznego złagodzenia opozycji wobec niektórych rodzajów izraelskiego uczestnictwa w NATO, Izrael nie widzi, by Turcja zmieniła całkowicie swoją politykę w stosunku do żydowskiego państwa. Izrael ma nadzieję nawiązać bliższe stosunki z NATO, ale Jerozolima nadal sądzi, że Turcja może blokować postęp w tej sprawie.

 

Na podst.: http://www.jpost.com/DiplomacyAndPolitics/Article.aspx?id=297004

Źródło artykułu: Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych - Portal o Geopolityce

Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Wtorek, 25 grudzień 2012 20:54
alexjones.pl Informacje z Polski Natowskie „Patrioty” a relacje izraelsko-tureckie