Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Nadgorliwi Niemcy nie zawodzą Rosjan. Prace nad lądową częścią nowego gazociągu omijającego nasz kraj idą pełną parą!
Kategoria: Gospodarka światowa   Sobota, 19 listopad 2016 13:22 Autor: admin

Nadgorliwi Niemcy nie zawodzą Rosjan. Prace nad lądową częścią nowego gazociągu omijającego nasz kraj idą pełną parą!

Nadgorliwi Niemcy nie zawodzą Rosjan. Prace nad lądową częścią nowego gazociągu omijającego nasz kraj idą pełną parą! foto: Bair175/Wikimedia Commons/CC

Niemieccy politycy w sprawie będącego „batem” na Polskę gazociągu Nord Stream 2 mogą mówić jedno, a w rzeczywistości i tak będą robić swoje. Gdy w grę wchodzi duża kasa do wzięcia, Berlin nie przejawia jakichkolwiek sentymentów.

Odpowiedzialni za budowę na terytorium Niemiec gazociągu EUGAL (który będzie lądową częścią rosyjskiego Nord Stream 2) przekonują, że powstanie on bez jakichkolwiek przeszkód – zarówno od strony politycznej, jak i regulacyjnej.

Politycy naszego zachodniego sąsiada potrafią świetnie zwodzić i udawać w/s Nord Stream 2, czyli rosyjskiej inicjatywy, która jawnie uderza w strategicznie interesy sporej części państw Europy Środkowo-Wschodniej. Przyciśnięci do muru zgodnie twierdzą, że kolejny gazociąg omijający nasz kraj nie jest żadnym projektem o charakterze geo-politycznym, a jedynie „komercyjną współpracą” kilku zachodnioeuropejskich firm z rosyjskim Gazpromem, z którym współtworzą spółkę o nazwie „Nord Stream”…

Trzeba to sobie powiedzieć wprost: wsparcie, jakiego Berlin – mniej lub bardziej oficjalnie – udziela dla Nord Streamu, nie wzięło się znikąd. Jest ono podyktowane wizją zysków jakie Niemcy otrzymają od Rosjan, gdy Gazprom zmonopolizuje do reszty rynek Europy Zachodniej i stworzy warunki do stosowania energetycznego szantażu wobec Polski i innych państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Warunkiem koniecznym do osiągnięcia tego celu jest budowa kolejnej lądowej odnogi Nord Streamu przebiegającej przez terytorium Niemiec, czyli gazociągu EUGAL. Inicjatywa ta wchodzi właśnie w końcową fazę projektową.

Przygraniczne do Polski niemieckie samorządy nie miały wątpliwości co do jej zasadności i nie tak dawno w ekspresowym tempie zatwierdziły trasę 485 kilometrowej magistrali. Ma ona biec wzdłuż niemiecko-polskiej granicy, począwszy od punktu wejścia morskiego odcinka Nord Stream w ląd na północy Niemiec, aż po granicę z Czechami.

Zakładając, że nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, to zarówno Nord Stream 2 jak i EUGAL ruszą pełną parą od 2019 roku. Jeśli do tego czasu nie stworzymy realnej alternatywy dla dostaw gazu z Rosji (sam gazoport w Świnoujściu to za mało), to pewnego dnia możemy się obudzić w rzeczywistości poważnego kryzysu gospodarczego spowodowanego deficytem błękitnego paliwa…

http://niewygodne.info.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(9 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Sobota, 19 listopad 2016 14:01
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Nadgorliwi Niemcy nie zawodzą Rosjan. Prace nad lądową częścią nowego gazociągu omijającego nasz kraj idą pełną parą!