Wydrukuj tę stronę
Kategoria: Gospodarka światowa   Niedziela, 20 listopad 2016 11:53 Autor: admin

Deadline dla Rosji: koniec ery naftowej nastąpi w 2040 roku

Deadline dla Rosji: koniec ery naftowej nastąpi w 2040 roku foto: Wikimedia Commons/CC

Eksperci MAE widzą dla Rosji niezłe widoki w bliskiej perspektywie. Według szacunków agencji, rozmiar wydobycia rosyjskiej ropy naftowej w przyszłym roku wzrośnie o mniej więcej 190 tysięcy baryłek dziennie. 

Jednak długofalowa prognoza MAE jest o wiele bardziej interesująca:

W nowym raporcie o perspektywach światowej energetyki bazowy scenariusz rozwoju zakłada, że do 2040 roku wydobycie ropy naftowej obniży się o prawie 30 %, z obecnych 11 milionów do 8,5 miliona baryłek dziennie. 

Poradzono sobie ze spadkiem cen

W raporcie  MAE  przyznano, że rosyjskie kompanie naftowe wytrzymały spadek cen na czarne złoto lepiej niż zagraniczne kompanie. Wiele zachowało, albo nawet zwiększyło wydatki kapitałowe w 2015 roku (w rublach). 

Główne ryzyko dla producentów ropy naftowej MAE widzi w zmianie warunków finansowych w najbliższych latach biorąc pod uwagę redukcję dochodów, z którym boryka się rząd państwa. 

„Choć system podatkowy Rosji chroni kompanie przed spadkiem cen ropy naftowej, to raczej nie zyskają one na wzroście cen” – stwierdza MAE w raporcie. 

Więcej niż $100 za baryłkę? 

OPEC obliczyła, że średnia cena baryłki ropy naftowej państw wchodzących w kartel do 2040 roku może wynieść $155 ($92 w cenach z 2015 roku). O tym mówi Światowa Prognoza Naftowa OPEC do 2040 roku  (World Oil Outlook). 

Co oznacza dla Rosji tak znaczący spadek wydobycia, który przewiduje MAE, choćby i w dalekiej perspektywie?

Rosyjscy eksperci wskazują: mówić o jakichś perspektywach związanych z ropą naftową to niewdzięczne zajęcie. 

„Mało kto przewidywał, że ropa naftowa z łupków będzie dodatkowym źródłem zasobów w branży naftowej” – zauważa szef niekomercyjnej organizacji „Instytut Reformowania Finansów Publicznych” Władimir Klimanow. 

Przypomina on, że w którymś momencie w prognozy o tym, że Syberia Wschodnia stanie się taką samą prowincją naftową jak Syberia Zachodnia przestano wierzyć, ale potem pojawiło się złoże Wankor i na te prognozy spojrzano na nowo. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wydobycie ropy naftowej na szelfie Morza Barentsa nie uważano za perspektywiczne. 

„Na razie nie ma powodów do zmartwień. Do tego czasu wiele może się jeszcze zmienić” – uważa ekonomista firmy consultingowej VYGON Consulting Siergiej Jerszow. On wskazuje na to, że w najbliższych latach popyt na ropę naftową będzie rosnąć – spadek możliwy jest tylko w państwach rozwiniętych, ale nie w rozwijających się. 

Według prognozy MAE największym państwem konsumentem ropy naftowej na początku lat 30. XXI wieku będą Chiny, które prześcigną pod tym względem USA. A głównym źródłem wzrostu popytu na czarne złoto w przyszłości będą Indie. 

Nie przekroczyć terminów 

Jednocześnie wielu analityków jest przekonanych, że 2040 rok będzie swojego rodzaju cezurą i jeśli Rosja zbliży się do niej, a jej gospodarka wciąż będzie oparta na przemyśle naftowym, to nie czeka jej nic dobrego. Era naftowa zbliża się do końca, ten proces jest nie do zatrzymania. 

Oczywiście nawet w 2040 roku ludzkość nie zrezygnuje całkowicie z ropy naftowej, dlatego popyt na niektóre zasoby naftowe będzie zachowany w dość dużym rozmiarze. 

Raport MAE przede wszystkim mówi o tym, że świat coraz intensywniej przechodzi na alternatywne źródła energii. Eksperci agencji mają na myśli także gaz, którego wydobycie w Rosji do 2040 roku wzrośnie o 19,2% — do 758 miliardów metrów sześciennych.  

„Rosja musi zróżnicować nie tylko energetyczne źródła, czyli przejść na elektrownie wodne, atomowe, na energię słoneczną, ale i rozwijać inne sektory, a nie tylko naftowy” – uważa niezależny ekspert ekonomiczny Anton Szabanow. 

Wskazuje on na to, że w Rosji praktycznie nie rozwija się energetyka wiatrakowa. „Bez względu na to, że jest dość kosztowna, Rosja to ogromny kraj i są w nim miejsca, gdzie ona rzeczywiście przynosiłaby zysk” – zauważa Szabanow. 

Terapia zastępcza

Jako przykład analityk podaje Arabię Saudyjską, największego wydobywcę ropy naftowej w OPEC. 

„Wszystko, co państwo wydobywa, praktycznie nie jest zużywane, ale sprzedawane. Około 80-90% swojej energii oni już otrzymują za pomocą baterii słonecznych” – zauważa Szabanow. 

Obserwatorzy są przekonani: rosyjska gospodarka ma punkty wzrostu poza sektorem naftowym, na przykład rolnictwo i kompleks przemysłu obronnego. Nadeszła pora, aby skończyć z uzależnieniem od ropy i przeprowadzić terapię zastępczą. 

Najważniejszy problem to brak konkretnego programu przejścia. Są różne programy ministerstw i resortów, ale one pokazują ich wskaźniki celowe. Aby wypracować wspólny stabilny trend trzeba aby powstała federalna koncepcja i było poparcie pierwszych osób w państwie. A pomyśleć o tym trzeba było już wczoraj.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie

Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Niedziela, 20 listopad 2016 14:46