Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Turcja, zamiast do UE, może przyłączyć się do Szanghajskiej Organizacji Współpracy
Kategoria: Gospodarka światowa   Poniedziałek, 21 listopad 2016 12:39 Autor: admin

Turcja, zamiast do UE, może przyłączyć się do Szanghajskiej Organizacji Współpracy

Turcja, zamiast do UE, może przyłączyć się do Szanghajskiej Organizacji Współpracy foto: Wikimedia Commons/CC

Media opisują niezadowolenie Erdogana, związane z dekadami oczekiwań na przyłączenie Turcji do Unii Europejskiej. Prezydent tego państwa twierdzi, że skoro Unia nie ma zamiaru tego robić, to zacznie szukać alternatywy i Turcja może przykładowo stać się częścią Szanghajskiej Organizacji Współpracy.

Erdogan potępia UE za podwójne standardy i niedotrzymywanie obietnic. Choć w ramach porozumienia, które Donald Tusk nazwał przełomowym, Turcja wstrzymała islamską inwazję na Europę i spełniła wiele warunków (choć nie wszystkie), Unia wciąż nie wypłaciła haraczu w wysokości 3 miliardów euro. Sytuację dodatkowo utrudniły wydarzenia po nieudanym przewrocie wojskowym, który miał miejsce 15 lipca. Nastąpiły masowe zatrzymania i zwolnienia oraz ataki na media i działaczy opozycyjnych, a Erdogan ma zamiar przywrócić karę śmierci i wprowadzić system prezydencki.

Przywódca Turcji dał również do zrozumienia, że w dalszym ciągu jest gotowy na rozmowy akcesyjne, ale UE nie jest dla niego koniecznością. Zapowiadał bowiem, że będzie szukał innych rozwiązań. Jeśli do końca obecnego roku nie będzie żadnych postępów, negocjacje powinny zostać ostatecznie uznane za zamknięte, a Erdogan może nawiązać jeszcze bliższą współpracę z Szanghajską Organizacją Współpracy.

Ta międzynarodowa organizacja, powołana w 2001 roku, jest obecnie jedynie paktem politycznym, choć w przyszłości może przekształcić się w sojusz wojskowy. W jego skład wchodzą Chiny i Rosja oraz Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Uzbekistan. Turcja, członek NATO, posiada obecnie w tym bloku status partnera w dialogu, a Erdogan zapowiadał w przeszłości, że może ubiegać się o status pełnoprawnego członka organizacji.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)



Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 21 listopad 2016 12:50
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Turcja, zamiast do UE, może przyłączyć się do Szanghajskiej Organizacji Współpracy