Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Waszczykowski: Gazociągu Północnego-2 nie będzie
Kategoria: Gospodarka światowa   Poniedziałek, 21 listopad 2016 14:36 Autor: admin

Waszczykowski: Gazociągu Północnego-2 nie będzie

Waszczykowski: Gazociągu Północnego-2 nie będzie foto: Wikimedia Commons/CC

Pod koniec października Komisja Europejska zezwoliła na większe wykorzystanie przepustowości lądowej gazociągu OPAL przez rosyjski koncern gazowy Gazprom. Rozpatrzone przez KE porozumienie dotyczyło 80% tranzytowej części przepustowości gazociągu OPAL wynoszącej w sumie 32 mld m3 — przekazało w poniedziałek źródło w KE. „Gazprom" wykorzystywał dotąd 50% przepustowości gazociągu, czyli 12,8 mld m3 gazu.

Teraz natomiast KE podjęła decyzję w sprawie rozdzielenia kolejnych 12,8 mld m3gazu z niemieckiej odnogi Gazociągu Północnego.

„Rosjanie przestaną go potrzebować (Gazociągu Północnego-2 — red.). Dzięki OPAL-owi Rosjanie mogą teraz zwiększyć przepływ gazu przez Nord Stream I, który nie jest w pełni wykorzystany. To im wystarczy… Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że zwiększenie przesyłu gazu gazociągiem OPAL, a więc, Nord Stream I, może zaspokoić potrzeby Gazpromu na tyle, że zrezygnuje z budowy Gazociągu Północnego-2 — oświadczył Waszczykowski w wywiadzie dla portalu Onet.pl. Wcześniej prezes zarządu PGNiG Piotr Woźniak mówił, że spółka zamierza podjąć „wszelkie możliwe kroki prawne" w związku z większym wykorzystywaniem przepustowości gazociągu OPAL przez Gazprom.

Waszczykowski wyjaśnił, że Polska protestuje przeciwko zwiększonemu wykorzystywaniu przez Gazprom gazociągu OPAL z racji tego, że gazociąg będzie konkurował ze spółką Polskie LNG, powołaną do budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu, a także z przyszłymi dostawcami gazu z Norwegii, który Polska zamierza dostarczać do Europy Południowej.

 

Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 21 listopad 2016 15:25
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Waszczykowski: Gazociągu Północnego-2 nie będzie