Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Rosja nie widzi perspektyw dla rozmów z Polską ws. Nord Stream 2
Kategoria: Gospodarka światowa   Poniedziałek, 12 grudzień 2016 18:07 Autor: admin

Rosja nie widzi perspektyw dla rozmów z Polską ws. Nord Stream 2

Rosja nie widzi perspektyw dla rozmów z Polską ws. Nord Stream 2 foto: Wikimedia Commons/CC

Strona rosyjska cofa wniosek o uzgodnienie z Polską projektu Nord Stream 2.

Niekonstruktywne stanowisko polskich władz w sprawie projektu gazociągu Nord Stream 2 jest upolitycznione i sprzeczne z interesami biznesu narodowego — oznajmił w wywiadzie dla RIA Novosti dyrektor III Departamentu Europejskiego MSZ Rosji Siergiej Nieczajew.

W związku z wysuniętymi w lipcu tego roku przez polski resort antymonopolowy zastrzeżeniami odnośnie budowy gazociągu Nord Stream 2 strona rosyjska musiała cofnąć złożony w Warszawie wniosek o uzgodnienie tego projektu.

Zajęte przez polskie władze niekonstruktywne stanowisko naszym zdaniem jest upolitycznione i sprzeczne z interesami biznesu narodowego — poinformował wysoki rangą dyplomata. Według słów Nieczajewa kurs na zmniejszenie zależności energetycznej od Rosji jest nieuzasadniony: „Jest to zmyślony nieuzasadniony kurs, ponieważ Rosja nigdy nie dawała powodu do wątpliwości co do naszej niezawodności jako dostawcy bez względu na koniunkturę polityczną” — dodał Nieczajew.

Wcześniej polska spółka energetyczna PGNiG oświadczyła, że po wygaśnięciu w 2022 roku kontraktu z Gazpromem nie zamierza go przedłużać i planuje kupować w przyszłości „błękitne paliwo” od alternatywnych dostawców, wykorzystując między innymi zbudowany specjalnie w tym celu terminal LNG w Świnoujściu.

W kwestii pomyślnej realizacji Nord Stream 2 ważna jest przede wszystkim opinia Komisji Europejskiej i regulatorów państw, na których terytorium zostanie zbudowany gazociąg a także Niemiec jako głównego nabywcy rosyjskiego gazu ziemnego. Liczymy na to, że zdrowy rozsądek weźmie górę i nasi europejscy partnerzy nie będą działać na własną szkodę w sferze energetycznej — podkreślił Nieczajew.

https://pl.sputniknews.com


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 12 grudzień 2016 19:07
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Rosja nie widzi perspektyw dla rozmów z Polską ws. Nord Stream 2