Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Złoto partii i Rosnieft
Kategoria: Gospodarka światowa   Środa, 14 grudzień 2016 16:21 Autor: admin

Złoto partii i Rosnieft

Trochę „złota partii” legalnie wróciło do Rosji. Część pójdzie na inwestycje do najpilniejszych projektów, część (700 miliardów rubli) zasili budżet państwa …

Radzieckie inwestycje w przyszłość pracują …

Kilka dni temu przeprowadzono transakcję sprzedaży części akcji firmy „Rosnieft”.

Klientów było dwóch – fundusz inwestycyjny Kataru i szwajcarska firma handlowa „Glencore”.

Najpierw o Katarze. Transakcja kompleksowa, włącza nie tylko otrzymane pieniądze za akcje ale również szereg innych umów. W tym dostęp rosyjskiej kompanii naftowej do katarskich złóż. To znaczy, że Katar wchodzi jako akcjonariusz „Rosnieft”, dając Rosjanom możliwość rozwijania ich naftowo-gazowych złóż. Po tej transakcji kapitalizacja „Rosnieft” tylko wzrośnie, przy czym bardzo znacząco (w tym wzrośnie wartość państwowego pakietu akcji w stopniu absolutnym).

Drugi kupujący jest o wiele bardziej interesujący – szwajcarska firma „Glencore” (która już posiada 10,3% akcji „Rosal”). Cała nazwa to „Global Energy Commodities and Resources” (Globalne energetyczne zasoby surowców i towarów). Stara nazwa – „Marc Rich + Co”.

Firma założona w 1974 roku przez amerykańskiego biznesmena Marca Richa, który następnie musiał uciekać z USA.

Założona była, co tu ukrywać, za pieniądze KGB ZSRR, a jej celem było przeprowadzanie operacji handlowych, których nie można było realizować legalnymi drogami. Firma handlowała irańską ropą naftową omijając embargo USA; kupowała złoto i nikiel na Kubie, również naruszając amerykańską blokadę; handlowała z Kaddafim gdy nałożono na niego sankcje. Istnieją również pogłoski, że Rich handlował z Saddam Husajnem gdy ten pokłócił się z USA, ale nie zostało to udowodnione.

I, oczywiście, „Glencore” (który w ostatnich latach prowadzi Ivan Glasenberg) był aktywnie zaangażowany w handel zagraniczny dla Związku Radzieckiego w czasie sankcji z powodu Afganistanu. Firma sprzedawała radziecką ropę, gaz, węgiel, cynk i inne towary, zakupując dla ZSRR ziarno, maszyny i technologie.

Oznacza to, że w rzeczywistości jest to, jak już powiedziałem, przełożenie pieniędzy z jednej kieszeni marynarki do drugiej. Trochę „złota partii” legalnie wróciło do Rosji. Część trafi na inwestycje do projektów priorytetowych, część (700 miliardów rubli) uzupełni budżet państwa. Ważne aby amerykanie i ich ukraińscy podopieczni nie martwili się, że w Rosji kończą się pieniądze.

Właściwie wszystko co powiedziałem można znaleźć oficjalnie i poskładać do kupy, tak więc żadnych tajemnic państwowych nie ujawniłem. Więcej nie mogę napisać, ponieważ koledzy obrażą się i poślą za mną czarne kruki.

Budżet państwowy uzupełniony, „Rosnieft” uzyskał inwestycje na rozwoju i dostęp do katarskim złóż, państwo zachowało pakiet kontrolny akcji. Dopływ waluty stymuluje Bank Centralny FR dodrukowując jeszcze rubli aby je wykupić. Ruble te pójdą na docelowe inwestycje w priorytetowe dziedziny gospodarki. Idealnie.

Alexander Rogers

 

Źródła: źródło, źródło 2, polskie: treborok


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Środa, 14 grudzień 2016 18:41