Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Unia Europejska będzie płacić haracz państwom Afrykańskim
Kategoria: Gospodarka światowa   Sobota, 17 grudzień 2016 02:23 Autor: admin

Unia Europejska będzie płacić haracz państwom Afrykańskim

Juncker i Issofou Juncker i Issofou

Unia utorowała drogę do partnerskiej umowy z Nigrem, aby ograniczyć imigrację z Afryki. Na unijnym szczycie, jaki odbywał się w czwartek w Brukseli, 28 przywódców państw i rządów UE potwierdziło, że w dalszym ciągu popierają traktat z Turcją o relokacji imigrantów. W końcowym oświadczeniu zapisano, że obok tego porozumienia, w mocy utrzymane zostanie także wsparcie dla państw wzdłuż szlaku bałkańskiego. Te dwa czynniki w znacznym stopniu przyczyniły się do stłumienia fali imigrantów dążących do Niemiec i na północ Europy.

Europosłanka partii Zielonych Ska Keller stwierdziła, że to oświadczenie jest dowodem bezradności, ponieważ UE w dalszym ciągu uzależnia się od tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Z kolei według organizacji pomocowej Oxfam na skutek tych porozumień tzw. uchodźcy utkwili na greckich wyspach u wybrzeży Turcji i muszą mieszkać w kwaterach nieprzystosowanych do warunków zimowych - informuje ndie.pl.

Unijni przywódcy obstają jednak przy współpracy z Turcją i ubolewają, że w dalszym ciągu nie udaje się rozlokować imigrantów w różnych państwach UE.

„W minionych miesiącach wykrystalizowały się pola, na których możliwe jest porozumienie” – czytamy w dokumencie szczytu. Jednak eurokraci podkreślają, że w kończącym się półrocznym okresie prezydencji Słowacji, która sama wzbrania się przed przyjęciem tzw. uchodźców, sprawa ta nie ruszyła do przodu. Teraz nadzieje wiąże się z Maltą, która przejmie prezydencję w UE od stycznia, i która przez swoje wyspiarskie położenie między Afryką i Europą, być może bardziej intensywnie szukać będzie rozwiązania.

Wiosną 2016 roku główną osią europejskiej polityki uchodźczej była Turcja. Obecnie to miejsce zajęła Afryka. Unia Europejska zawarła obecnie umowę o ściślejszej współpracy z Nigrem. Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i prezydent Nigru Mahamadou Issofou podpisali w tej sprawie umowę, w myśl której Europa będzie mogła odsyłać tam imigrantów niemających szans na uzyskanie azylu. W zamian za to Niger otrzyma od UE 610 mln euro. W ubiegły weekend Unia zawarła podobne porozumienie z Mali. Dalsze umowy planowane są z Nigerią, Etiopią, Senegalem i Egiptem.

Kanclerz Angela Merkel stwierdziła w Brukseli, że celem umowy z Nigrem jest powstrzymanie ludzi przed ucieczką. „Powinni oni otrzymać szansę w ojczystych krajach. Tematy imigracji, bezpieczeństwa i walki z przemytem ludzi trzeba zawsze traktować kompleksowo” – stwierdziła.

 

Źródło: dw.com, NDIE.PL


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 17 grudzień 2016 04:44
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Unia Europejska będzie płacić haracz państwom Afrykańskim