Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Papież wezwał do utworzenia Centralnego Banku Światowego
Kategoria: Gospodarka światowa   Czwartek, 12 styczeń 2017 11:29 Autor: admin

Papież wezwał do utworzenia Centralnego Banku Światowego

Papież Franciszek wezwał do przeprowadzenia reformy globalnego systemu finansowego i do utworzenia jednego, dla wszystkich krajów świata, Banku Centralnego, któremu by Banki Centralne poszczególnych krajów przekazały część swoich uprawnień.

Taką opinię papież wyraził w raporcie opublikowanym przez Papieską Radę Iustitia et Pax Stolicy Apostolskiej, donosi zerohedge. Jak zauważa Franciszek to stworzenie „ponadnarodowego organu monetarnego” jest koniecznością dlatego, że istniejące organizacje globalne, takie jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy, nie poradziły sobie z zadaniem „stabilizacji światowych finansów” i uporządkowaniem „ryzyk finansowych, które były przyjęte przez system”.

„W rzeczywistości istnieje wynikające zapotrzebowanie w strukturze, które by wypełniało funkcje centralnego banku światowego regulującego (finansowe) przepływy i wymianę walutową tak jak to robią narodowe banki centralne” – pisze się w raporcie.

Jeżeli nie uczyni się tego to przepaść w świecie pomiędzy bogatymi a biednymi będzie się powiększać, uważa Franciszek.

„Negatywne konsekwencje w sferze społecznej, politycznej i gospodarczej będą sprzyjać wrogości, przemocy i, w ostatecznym wyniku, zrujnowaniu fundamentów demokracji, nawet włącznie z tymi, które są teraz uważane za najbardziej trwałe” – twierdzi Franciszek.

Jednocześnie Stolica Apostolska przyznaje, że utworzenie światowego banku centralnego doprowadzi do tego, że kraje świata utracą suwerenność w zakresie polityki finansowej i polityki pieniężnej. Jednakże, jak się sądzi w Watykanie, plusy społeczne i gospodarcze takiego rozwiązania przewyższą „koszty”, które się pojawią.

„Oczywiście ta transformacja będzie realizowana metodą stopniowego i wywaważonego przekazywania części uprawnień, zagwarantowanych na poziomie narodowym, światowym lub regionalnym strukturom, i jest to konieczne ponieważ dynamika rozwoju społecznego i postęp technologiczny nie znają (narodowych i państwowych) granic, które już są zamazane przez globalizację” – pisze się w raporcie.

Zauważmy, że podobne myśli wyrażało także rosyjskie duchowieństwo. W styczniu 2015 roku były przewodniczący Synodalnego Wydziału ds. Współdziałania Cerkwi i Społeczeństwa Patriarchatu Moskiewskiego, Wsiewołod Czaplin, powiedział, że amerykański System Rezerwy Federalnej ma „zerową legitymację moralną” i w świecie powinny pojawić się inne centra emisji dolara.

Tłumaczenie Tamara

 

Źródło:

Wolna Polska

http://www.finanz.ru/novosti/valyuty/papa-rimskiy-prizval-sozdat-vsemirny-centrobank-1001654291

http://protivkart.org/main/9697-papa-rimskiy-prizval-sozdat-vsemirnyy-centrobank.html


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 13 styczeń 2017 13:24
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Papież wezwał do utworzenia Centralnego Banku Światowego