Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Iran przygotowuje się na porzucenie dolara
Kategoria: Gospodarka światowa   Czwartek, 02 luty 2017 15:51 Autor: admin

Iran przygotowuje się na porzucenie dolara

Iran zapowiedział działania odwetowe w związku z ostatnimi decyzjami Donalda Trumpa. Stany Zjednoczone zamknęły drzwi dla mieszkańców kilku państw, w tym Irańczykom, na okres 90 dni. Oficjalnie ma to związek z napływem tzw. uchodźców, lecz niektórzy zastanawiają się czy Trump celowo uwzględnił Iran na swojej liście. Teraz islamska republika zapowiedziała, że już w najbliższym czasie całkowicie porzuci amerykańskiego dolara.

Działania Iranu wpisują się w ogólny nurt antyamerykanizmu. Agresywne posunięcia Stanów Zjednoczonych na całym świecie sprawiły, że coraz więcej państw ma zamiar stopniowo rezygnować z dolara w rozliczeniach. Mowa nie tylko o światowych mocarstwach, takich jak Chiny i Rosja, ale także Syrii, Turcji, Iraku czy Azerbejdżanu. Muammar Kaddafi chciał utworzyć złotego dinara i zastąpić nim amerykańskiego dolara w handlu ropą, za co przyszło mu zginąć.

Decyzje Trumpa szybko spotkały się z reakcją irańskiego Ministerstwa Finansów. Zapowiedziano, że dolar zostanie całkowicie porzucony i zastąpiony nową lub istniejącą obecnie walutą już 21 marca, czyli wraz z rozpoczęciem się nowego roku fiskalnego.

Taka zmiana w przypadku Iranu nie powinna być trudna. Kraj już wcześniej podpisał porozumienia z Azerbejdżanem, Irakiem, Rosją i Turcją w sprawie korzystania ze wspólnej waluty. Amerykański dolar został już w znacznej mierze porzucony i już wkrótce nie będzie miał w Iranie żadnego znaczenia.

Można tylko domyślić się jak Stany Zjednoczone zareagują na taką decyzję. Konsekwencją porzucenia dolara może być wypowiedzenie umowy nuklearnej, nałożenie nowych sankcji (Iran testował ostatnio zakazaną przez ONZ rakietę balistyczną) lub wywołanie takiej samej rozróby jak w sąsienim Iraku czy w Syrii. Arabia Saudyjska i Izrael z nadzieją patrzą na możliwość wywołania wojny z Iranem lub zdestabilizowania tego państwa i zorganizowania nowych "umiarkowanych rebeliantów".

 

Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(8 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 02 luty 2017 20:15
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Iran przygotowuje się na porzucenie dolara