Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Czy Berlin zadłużył NATO i USA?
Kategoria: Gospodarka światowa   Niedziela, 19 marzec 2017 16:14 Autor: admin

Czy Berlin zadłużył NATO i USA?

Zgodnie z nieoficjalną zasadą wydatki na obronę państw członkowskich NATO mają wynosić co najmniej 2% PKB, lecz w 2016 roku tę normę wypełniły tylko USA i Wielka Brytania. W związku z tym Waszyngton uważa, że członkowie NATO nie do końca wywiązują się z zobowiązań dotyczących finansowania sojuszu. Obecnie USA pokrywają około 70% wydatków na funkcjonowanie organizacji. 

Jednak, jak podkreśliła von der Leyen, budżet obronny w wysokości 2% PKB przewiduje nie tylko wydatki na potrzeby NATO. Według niej wkład finansowy w misje pokojowe, walkę z PI prowadzoną poza mandatem sojuszu oraz różne programy humanitarne także są realizowane z tych środków. 

18 marca Trump skomentował rozmowy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, twierdząc, że spotkanie było wspaniałe. Jednocześnie przywódca państwa zauważył, że Berlin jest rzekomo dłużny NATO i USA. Powiedział, że trzeba płacić „za potężną i bardzo kosztowną obronę, którą udostępniamy Niemcom", Spotkanie Trumpa i Merkel doszło do skutku 17 marca w ramach wizyty kanclerz w USA.

 

Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Niedziela, 19 marzec 2017 18:19