Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa UE: nowe normy emisji zanieczyszczeń będą kosztować spalającą węgiel Polskę 10 mld zł
Kategoria: Gospodarka światowa   Sobota, 29 kwiecień 2017 05:48 Autor: admin

UE: nowe normy emisji zanieczyszczeń będą kosztować spalającą węgiel Polskę 10 mld zł

Unia Europejska przyjęła zaostrzone normy emisji dla elektrowni węglowych. Jeśli rząd polski nie zmieni swojej miłości do tego nieekologicznego surowca, to nie dość, że będziemy rekordzistami Europy w zanieczyszczeniu powietrza, to zapłacimy 10 mld. złotych. Niemal połowę tego, co idzie na program „Rodzina 500 plus”.

Przegłosowane w Brukseli normy emisji wprowadzają bardziej restrykcyjne wymogi dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłu, niż wymaga tego obowiązująca dyrektywa o emisjach przemysłowych.

Do uchwalenia nowych norm doszło, pomimo że Niemcy, Polska, Czechy, Bułgaria, Rumunia, Węgry, Słowacja i Finlandia głosowały przeciw. Polska próbowała zmienić wynik głosowania, proponując inny system liczenia głosów – tzw system nicejski, ale przegrała i w czasie głosowań obowiązywał system lizboński, przy którym, mimo tak dużej koalicji nie udało się zablokować zmian.

– Dostosowanie się do nowych przepisów emisyjnych może kosztować polskie przedsiębiorstwa ok. 10 mld zł. Nie zgadzamy się na takie podejście – skomentował wynik głosowania wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Paweł Sałek.

– Jest rzeczą zaskakującą, że państwa, które nie mają węgla brunatnego decydują o tym, jak inne państwa członkowskie posiadające te zasoby mają je wykorzystywać. Nasz głos, jak również państw wspomnianych wyżej, został pominięty – to z kolei zdanie Pawła Muchy rzecznika ministerstwa środowiska.

Zdaniem ekologów, energetyka węglowa w Unii Europejskiej z powodu emisji ograniczanych dzisiejszą regulacją związków, powoduje ok. 23 tys. przedwczesnych zgonów rocznie.

 

Źródło: STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Niedziela, 30 kwiecień 2017 07:08
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa UE: nowe normy emisji zanieczyszczeń będą kosztować spalającą węgiel Polskę 10 mld zł