Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Niezwykłe zdarzenie na amerykańskiej giełdzie, ceny akcji kilku gigantów technologicznych nagle kosztowały $123,47
Kategoria: Gospodarka światowa   Czwartek, 06 lipiec 2017 11:04 Autor: admin

Niezwykłe zdarzenie na amerykańskiej giełdzie, ceny akcji kilku gigantów technologicznych nagle kosztowały $123,47

Podczas gdy świat staje się coraz bardziej zdigitalizowany, urządzenia elektroniczne stają się coraz bardziej wydajne i zintegrowane, ale są jednocześnie bardziej podatne na nieuprawnioną kontrolę i problemy techniczne. Nawet najdrobniejsze zakłócenia mogą wywołać łańcuch niekontrolowanych zdarzeń, czego we wtorek doświadczył rynek giełdowy. Jak donosi Financial Times, błąd w kodowaniu sprawił, że akcje ogromnych amerykańskich firm technologicznych – w tym firmy Apple, Amazon, Microsoft oraz Alphabet Inc. (konglomeratu Google), stanęły na ten samej kwocie w wysokości 123,47 dolarów.

Notowania części z wymienionych firm oscylują przeważnie wokół znacznie wyższych kwot – między 900 a 1000 dolarów. W przypadku Amazona spadek notowań wyniósł aż 87 procent, a holdingu Alphabet Inc. – 86. Z drugiej strony, w wyniku z zaistniałym błędem, akcje innych firm poszybowały w górę, czego przykładem może być Microsoft, który zanotował 80 procentowy wzrost, przez co przez krótką chiwlę firma była warta niebotyczny bilion dolarów! To około 2/3 PKB Kanady.

Wydaje się, że błąd został spowodowany uznaniem pewnych danych testowych za rzeczywiste. NASDAQ, giełda papierów wartościowych w USA odpowiedzialna za zaistniały chaos, bada obecnie, co dokładnie poszło nie tak. Ponieważ całe zajście miało miejsce po zamknięciu giełdy 4 lipca, być może winna jest osoba, która zbyt wcześnie zaczęła celebrować Dzień Niepodległości w USA.

Z uwagi na zamknięcie giełdy, wypadek nie będzie miał wpływu na rynek finansowy. Jest to jednak kolejna przestroga przed możliwą katastrofą finansową. Wcześniej, latem 2013 roku, giełda NASDAQ stanęła na 3 godziny, a w 2015 New York Stock Exchange zamarła na jeszcze dłużej w następstwie krachu na giełdzie w Chinach i kryzysu ekonomicznego w Grecji. Najgroźniejszy incydent od kryzysu z 2008 roku miał miejsce na giełdzie Dow Jones, której notowanie spadły o 1000 punktów w ciągu kilku minut.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 06 lipiec 2017 11:14
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Niezwykłe zdarzenie na amerykańskiej giełdzie, ceny akcji kilku gigantów technologicznych nagle kosztowały $123,47