Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Po co Rosja inwestuje miliardy w saudyjskie supermiasto
Kategoria: Gospodarka światowa   Poniedziałek, 13 listopad 2017 09:20 Autor: Andreas

Po co Rosja inwestuje miliardy w saudyjskie supermiasto

Tallest Buildings [najwyższe wieżowce] Tallest Buildings [najwyższe wieżowce] tonynetone/Flickr/CC BY 2.0

W ciągu 5 lat Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich ulokuje około 10 mld dolarów w budowę miasta przyszłości w Arabii Saudyjskiej. Miasto Neom może przekształcić się w prawdziwą „Mekkę” dla firm technologicznych na całym świecie. Udział Rosji w takim zakrojonym na wielką skalę globalnym projekcie może się zwrócić z odsetkami.

Nowa metropolia zajmie obszar o powierzchni 25 tys. km.kw., czyli 20 razy większy niż Nowy Jork. Miasto będzie położone niedaleko granicy z Egiptem i Jordanią oraz największego korytarza morskiego – Kanału Sueskiego.

W Neomie będą obowiązywały specjalne przepisy. Prawo Arabii Saudyjskiej poważnie odstrasza inwestorów, dlatego w mieście będzie maksymalnie przyjazne dla obcokrajowców środowisko, aby w pełni wpisać się w plany przekształcenia Arabii Saudyjskiej w kraj „umiarkowanego islamu”.

Neom powinien stać się „węzłem technologicznym” dla krajów Azji i Afryki. Platformy naukowe będą gromadzić utalentowanych badaczy z różnych państw w celu tworzenia technologii przyszłości. Najważniejsze z tego, co obiecuje się, to obecność nowoczesnej i realnie działającej na korzyść mieszkańców  miasta sztucznej inteligencji, bezzałogowych aparatów latających, nanolaboratoriów itp. Światło słoneczne i energia wiatru powinny być jedynym źródłem energii elektrycznej, aby metropolia była przyjazna dla środowiska i niezależna od czynników zewnętrznych.

Zakłada się, że w mieście przyszłości będzie więcej robotów niż ludzi. Będą one wykorzystywane w różnych branżach – od opieki zdrowotnej po zapewnienie bezpieczeństwa.

Według władz pierwszy etap budowy zostanie zakończony do 2025 roku, a w 2030 roku wkład Neomu w PKB kraju wyniesie ponad 100 mld dolarów.

Głównym inicjatorem zakrojonych na wielką skalę zmian w kraju jest 32-letni następca tronu i minister obrony Muhammad ibn Salman. Właśnie on jest autorem projektu „Wizja-2030”, który – według zamierzeń saudyjskiego kierownictwa – powinien kardynalnie zmienić styl życia obywateli i uniezależnić kraj od ropy naftowej. Budowa zaawansowanego technologicznie miasta jest jedynie niewielką, choć bardzo ważną częścią wdrażania tego projektu.

Generalnie – według szacunków Saudyjczyków – budowa Neonu pośrodku pustyni będzie kosztować około 500 mld dolarów. Udział w projekcie już potwierdzili brytyjski potentat Richard Branson, japoński fundusz SoftBank Vision i największa na świecie firma inwestycyjna Blackstone.

Inwestycja w Neom może okazać się dla Rosji jedynie początkiem masowej ekspansji rosyjskiego kapitału. Koleje Rosyjskie negocjują z Arabią Saudyjską budowę dwóch linii kolejowych. Toczą się też negocjacje w sprawie masowych dostaw ciężarówek Kamaz. A Rosatom już od dawna prowadzi rozmowy dotyczące budowy 16 atomowych bloków energetycznych, mających zaspokoić potrzeby saudyjskiej gospodarki.

Jednak istnieją pewne czynniki, które mogą przeszkodzić w sukcesie Neomu. To niestabilność regionu, a właściwie irańsko-saudyjska konfrontacja i kryzys jemeński. Ale jeśli Arabii Saudyjskiej uda się spełnić marzenie i wybudować super miasto, ten projekt zdecydowanie zmieni jej rolę na świecie. Rosyjskie firmy doskonale to rozumieją i są gotowe podjęć wielkie ryzyko, uczestnicząc w tej inwestycji.

Źródło: Sputnik Polska – najświeższe wiadomości i analityka: radio, foto, wideo, infografika


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 13 listopad 2017 10:15
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Po co Rosja inwestuje miliardy w saudyjskie supermiasto