Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Limit wydobycia rosyjskiej ropy
Kategoria: Gospodarka światowa   Wtorek, 06 marzec 2018 08:10 Autor: Andreas

Limit wydobycia rosyjskiej ropy

Limit wydobycia rosyjskiej ropy aepg/Flickr/CC BY 2.0

Szczyt produkcji ropy 11,7 miliona baryłek dziennie Rosja osiągnie w 2021 roku, a następnie do 2023 roku ta objętość spadnie do 11,57 miliona baryłek.

Taką prognozę wydała Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE), donoszą rosyjskie media.

Stany Zjednoczone wyprzedzą Rosję pod względem tego wskaźnika w 2018 roku. Zgodnie z prognozą ryzyko spadku produkcji utrzyma się, „jeśli firmy będą doświadczać braku technologii i inwestycji dla następnej generacji projektów, a rząd nie będzie w stanie kontynuować szerszej reformy podatkowej w celu Agencja zauważa, że rozwój nowych projektów będzie możliwy dzięki współpracy Rosji z zagranicznymi partnerami. W szczególności inwestycje możliwe są z Azji i Bliskiego Wschodu.

Światowa produkcja ropy do 2023 roku wzrośnie o 6,4 miliona baryłek dziennie, do 107 milionów baryłek. Globalny popyt na ropę naftową wzrośnie w ciągu pięciu lat o 5,5%, osiągając poziom 104,7 miliona baryłek — połowę tego popytu będą zapewniać Chiny i Indie.

Jednak tempo wzrostu popytu będzie spadać do 2023 roku, ponieważ zarówno Indie, jak i ChRL zastępują ropę bardziej ekologicznymi nośnikami energii.

MAE zauważyła, że na tle rosnącego popytu na ropę w ciągu kolejnych pięciu lat kwestia wznowienia inwestycji w wydobywanie pożytecznych kopalin stanie się bardziej aktualna. Inwestycje kapitałowe spadły o 50% od 2014 roku, po czym spadła produkcja w takich krajach, jak Chiny, Wenezuela i Meksyk. W Wenezueli w szczególności produkcja zmniejszyła się o połowę w ciągu ostatnich 20 lat. Te zaś projekty, w które zainwestowano pieniądze, koncentrują się głównie na wydobyciu z łupków w Stanach Zjednoczonych.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Wtorek, 06 marzec 2018 10:31