Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Bank Rosji zarobił miliardy na złocie
Kategoria: Gospodarka światowa   Piątek, 01 marzec 2019 07:05 Autor: Andreas

Bank Rosji zarobił miliardy na złocie

Bank Rosji zarobił miliardy na złocie Bullion Vault/Flickr/CC BY-ND 2.0

Ceny złota cały czas idą w górę. Od sierpnia ubiegłego roku uncja trojańska podrożała o ponad 10% – do 1328 dolarów. Przez ten czas Centralny Bank Rosji zwiększył rezerwy złota do rekordowego poziomu, stając się największym nabywcą tego metalu szlachetnego spośród wszystkich banków centralnych świata.

Jakie zyski przyniosły złote sztabki i co będzie dalej z cenami?

Dlaczego złoto drożeje

Tradycyjnie notowania cen złota rosną w okresach niestabilności na świecie i osłabienia dolara: chroniąc aktywa przed dewaluacją amerykańskiej waluty, inwestorzy lokują pieniądze właśnie w złotych sztabkach. Światowa gospodarka przeżywa ciągłe wstrząsy, co sprawia, że waluta USA zamieniana jest na drogocenny metal.

Dodatkowym czynnikiem nacisku na dolar są w ostatnim czasie negocjacje USA i Chin odnośnie zakończenia wojny handlowej. Porozumienie w tej sprawie między Pekinem i Waszyngtonem może zwiększyć zapotrzebowanie na waluty państw rozwijających się, co doprowadzi z kolei do spadku światowego zainteresowania amerykańskim dolarem.

„Nadzieje na porozumienie między USA i Chinami oraz spadek kursu dolara stanowią wsparcie dla złota" – powiedział w wywiadzie dla agencji Reuters strateg ABN Amro Georgette Boele.

Notowania cen złota wpływają także na zmianę polityki Rezerwy Federalnej USA. Większość uczestników rynku oczekuje, że Bank Centralny Stanów Zjednoczonych zrobi przerwę w cyklu zaostrzania polityki kredytowo-pieniężnej i nie podniesie stóp procentowych ani w marcu, ani w czerwcu. To kolejny czynnik, osłabiający pozycję dolara na korzyść złota.

Oprócz tego powodem zwiększonego zainteresowania aktywem są perspektywy spowolnienia światowej gospodarki. O tym, że wzrost globalnego PKB w latach 2019-2020 będzie niższy, niż przewidują prognozy, poinformował już Międzynarodowy Fundusz Walutowy i wiodące instytucje inwestycyjne.

Kupują wszyscy

W ubiegłym roku światowe banki centralne kupiły rekordowe, największe od prawie 50 lat ilości złota na łączną sumę 27 mld dolarów. Większość nabył Centralny Bank Rosji – 274,3 tony, między innymi za dolary ze sprzedaży obligacji skarbowych USA.

Jak szacuje Światowa Rada Złota (World Gold Council), ilości metalu szlachetnego, znajdujące się w posiadaniu banków centralnych wzrosły w ciągu roku o 651 tonę. To największy wskaźnik od 1971 roku, kiedy USA ostatecznie zrezygnowały ze standardu złota.

Rosja w dalszym ciągu kupuje złoto w ramach dedolaryzacji rezerw – stwierdził WGC. Ubiegłoroczne 274,3 t. to najwyższy w historii roczny wskaźnik dla wszystkich światowych banków centralnych.

Pod względem wielkości rezerw Rosja znalazła się na piątym miejscu, wyprzedzając Chiny, Indie i Japonię.

Jeszcze więcej

Obecnie Centralny Bank Rosji posiada 2112 t. złota – to absolutny rekord dla współczesnej Rosji. W ciągu roku zapasy zwiększyły się o prawie 15%, a udział złota w międzynarodowych rezerwach osiągnął 18,5%.

Jak wskazują analitycy, uniwersalny ekwiwalent pieniężny staje się atrakcyjniejszy od aktywów, przynoszących dochód procentowy, zwłaszcza obligacji skarbowych USA. Nic zatem dziwnego, że rosyjski bank robi zapasy złota, zmniejszając jednocześnie inwestycje w amerykańskie papiery wartościowe, które zaczął wyprzedawać już w kwietniu ubiegłego roku.

W posiadaniu Centralnego Banku Rosji znajduje się już tylko 12,8 mld dolarów, ulokowanych w amerykańskich obligacjach skarbu państwa, chociaż w 2010 roku inwestycje w amerykański dług publiczny sięgały 180 miliardów.

Zwiększanie rezerw złota Rosji w przeliczeniu na dolary naprawdę robi wrażenie. Jeśli w 2019 roku mowa była o sumie ponad 20 mld, to teraz jest to już prawie 90 mld dolarów. Przyczyny są oczywiste: rekordowo wysoki udział metalu szlachetnego w międzynarodowych rezerwach walutowych oraz wzrost cen. Przez ostatnie pół roku rosyjski bank zarobił na tym około 10 mld dolarów.

Zresztą Centralny Bank Rosji zwiększa zapasy złotych sztabek nie tylko dla zysku. Najważniejsza jest stabilność, dywersyfikacja rezerw i zabezpieczenie przed sankcjami. Złoto to aktyw, który nie „boi się" restrykcji.

Całe złoto nasze

Praktycznie całe złoto, wydobywane w Rosji, skupuje Centralny Bank Rosji. Kupno monetarnego złota – a Rosja robi to wyłącznie na rynku wewnętrznym – to znaczące wsparcie dla branży wydobywczej, która produkuje około 300 ton żółtego metalu rocznie.

W ubiegłym roku instytucja kupiła 274 tony z wyprodukowanych w Rosji 314 t., czyli prawie 90%. Zakupy na rynku wewnętrznym to także sposób na utrzymanie (stabilnych – red.) cen metalu.

Ceny będa rosnąć

Analitycy są przekonani: dobra passa rynku złota się nie skończy. Jak uprzedzają największe banki inwestycyjne, nieprzerwana praca „maszyn do drukowania pieniędzy" coraz bardziej zagraża stabilności światowej gospodarki, a w związku z tym może „rozhuśtać" ceny aktywów.

Tymczasem jak prognozuje GoldmanSachs, w najbliższych latach zmniejszy się światowe wydobycie złota, a według szacunków koncernu GoldCorp około 2022 roku jego produkcja spadnie do poziomu z początku XXI wielu. Jak twierdzi z kolei United States Geological Survey (geologiczna agencja badawcza USA), jeśli obecne tempo wydobycia metalu zostanie utrzymane, zapasy złota we wnętrzu Ziemi zostaną wyczerpane już w 2034 roku.

Jeśli Rosja utrzyma swoje tempo (a bank centralny kraju zamienia dolary na sztabki z imponującą szybkością), to za cztery lata wysokość rezerw złota Rosji pobije rekord Związku Radzieckiego.Źródło: Sputnik Polska 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 01 marzec 2019 08:44