Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Grecki rząd przedstawi wierzycielom nowe propozycje
Kategoria: Gospodarka światowa   Poniedziałek, 22 czerwiec 2015 13:00 Autor: admin

Grecki rząd przedstawi wierzycielom nowe propozycje

Grecki rząd przedstawi wierzycielom nowe propozycje foto: Wikimedia Commons/CC

Wierzyciele Grecji - Unia Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny - otrzymali nowe propozycje rządu w Atenach ws. przezwyciężenia kryzysu zadłużenia - poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek Martin Selmayr, szef gabinetu przewodniczącego KE. To dobra baza do poczynienia postępów podczas szczytu przywódców krajów strefy euro- napisał na Twitterze.

Nowe propozycje Grecji otrzymali przewodniczący Komisji Europejskiej (KE) Jean-Claude Juncker i szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde, a także Europejski Bank Centralny (EBC).

Szczyt rozpocznie się dzisiaj (22 czerwca) w Brukseli o godz. 19. Poprzedzi go nadzwyczajne spotkanie ministrów finansów krajów eurolandu. Rano oczekiwane są jeszcze rozmowy szefa KE Jean-Claude'a Junckera z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem, który ma też spotkać się przed szczytem strefy euro z kierownictwem EBC i MFW.

Od końca lutego grecki rząd prowadzi negocjacje z Komisją Europejską, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Centralnym w sprawie reform, które są warunkiem odblokowania pomocy finansowej.

Obecny program ratunkowy dla Grecji wygasa z końcem czerwca. Jeśli do tego czasu nie będzie porozumienia w sprawie przekazania Atenom ostatniej transzy tego programu (ok. 7,2 mld euro), to Grecji grozi niewypłacalność. Do 30 czerwca Grecja ma zwrócić MFW 1,6 mld euro, ale nie ma na to środków. 

jkl


Źródło: Lewica.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 22 czerwiec 2015 16:10
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Grecki rząd przedstawi wierzycielom nowe propozycje