Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Produkcja przemysłowa UE zaskoczyła analityków. Eurostat podał najnowsze dane
Kategoria: Gospodarka światowa   Środa, 12 czerwiec 2013 13:43 Autor: admin

Produkcja przemysłowa UE zaskoczyła analityków. Eurostat podał najnowsze dane

W kwietniu produkcja przemysłowa w UE lekko odbiła w górę w porównaniu z marcem, ale wciąż jest niższa niż przed rokiem. Do poziomów sprzed kryzysu w 2009 roku jeszcze bardzo daleko.

Wyrównana sezonowo produkcja przemysłowa w strefie euro zwiększyła się w kwietniu 2013 r. o 0,4 proc. m/m - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W całej UE produkcja w tym ujęciu wzrosła o 0,3 proc. Szacunki analityków dla strefy euro wynosiły średnio 0,2 proc. spadku w ujęciu miesięcznym.

"Produkcja w strefie euro niespodziewanie wzrosła w kwietniu, na czele z przemysłem Francji. Może być to sygnał, że blok 17 krajów podnosi się z rekordowo-długiej recesji" - napisała agencja Bloomberg. 

Niemcy, największa europejska gospodarka, zanotowała wzrost produkcji o 1,2 proc. w kwietniu m/m, po tym jak w marcu zyskała 1,8 proc. - wynika z raportu opublikowanego dzisiaj. We Francji wyniki poprawiły się aż o 2,3 proc. w stosunku do marca.

Produkcja skurczyła się natomiast w takich krajach jak Hiszpania i Włochy.

W ujęciu rocznym, produkcja przemysłowa spadła o 0,6 proc. w strefie euro i o 0,8 proc. w całej UE. Konsensus dla strefy euro wynosił 1,2-1,3 proc. spadku.

W Polsce produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu o 0,8 proc., ale w ujęciu rocznym spadła o 0,9 proc.Źródło artykułu: Forsal.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Środa, 12 czerwiec 2013 15:41
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Produkcja przemysłowa UE zaskoczyła analityków. Eurostat podał najnowsze dane