Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Putin odrodził Rosję szybciej, niż tego oczekiwał Waszyngton
Kategoria: Gospodarka światowa   Wtorek, 04 sierpień 2015 11:22 Autor: admin

Putin odrodził Rosję szybciej, niż tego oczekiwał Waszyngton

Putin odrodził Rosję szybciej, niż tego oczekiwał Waszyngton foto: Wikimedia Commons/CC
Stany Zjednoczone zamierzają spróbować podporządkować Rosję swojej woli, powiedział amerykański politolog Paul Craig Roberts w rozmowie z agencją Sputnik.
Podstawą polityki zagranicznej i strategii wojskowej Stanów Zjednoczonych jest doktryna Wolfowitza, zgodnie z którą priorytetowym zadaniem Waszyngtonu jest zapobieganie pojawieniu się rywala, który stanowi zagrożenie dla państwa.

„Przy tym „zagrożenie” oznacza państwo wystarczająco silne, aby prowadzić niezależną od Waszyngtonu politykę zagraniczną. <…> Na dzień dzisiejszy są dwa takie kraje — Rosja i Chiny”, — podkreśla Roberts.

Zdaniem polityka po tym, jak Rosja nalegała na dyplomatyczne rozwiązanie syryjskiego i irańskiego kryzysu, Stany Zjednoczone zdały sobie sprawę, że Rosja zyskała siłę zdolną do ograniczenia wyłącznej władzy Waszyngtonu.

„W tym czasie, kiedy neokonserwatyści z Waszyngtonu byli pochłonięci ich dziesięcioletnimi wojnami na Bliskim Wschodzie, Władimir Putin odrodził Rosję z porażki Jelcyna, a Chiny urosły znacznie szybciej, niż tego oczekiwał Waszyngton”, — powiedział publicysta.

„Waszyngton nie zamierza podejmować działań w celu zmniejszenia napięcia. Z perspektywy Waszyngtonu napięcie jest absolutnie konieczne”, — powiedział Roberts odpowiadając na pytanie o to, jakie kroki należy podjąć w celu zmniejszenia napięcia w amerykańsko-rosyjskich stosunkach. Ponadto, co on podkreśla, istniejące napięcie uzasadnia duże wydatki wojskowe USA.

Rosyjski rząd opiera się na dyplomacji, ale Stany Zjednoczone uważają dyplomację jako oznakę słabości. Waszyngton opiera się na przymusie i zamierza zmusić Rosję do podporządkowania się USA, wyjaśnia ekspert.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(8 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Wtorek, 04 sierpień 2015 13:46
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Putin odrodził Rosję szybciej, niż tego oczekiwał Waszyngton