Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Bezwarunkowy dochód gwarantowany zostanie wprowadzony w Finlandii: Socjalistyczna fanaberia czy sprawiedliwe prawo?
Kategoria: Gospodarka światowa   Środa, 04 listopad 2015 11:31 Autor: admin

Bezwarunkowy dochód gwarantowany zostanie wprowadzony w Finlandii: Socjalistyczna fanaberia czy sprawiedliwe prawo?

Bezwarunkowy dochód gwarantowany zostanie wprowadzony w Finlandii: Socjalistyczna fanaberia czy sprawiedliwe prawo? foto: Nihnih/Wikimedia Commons/CC

Finlandia będzie pierwszym w świecie państwem gwarantującym każdemu swemu obywatelowi bezwarunkowy dochód podstawowy, jeśli zrealizują się plany przedstawione w ubiegłym tygodniu przez fiński zakład ubezpieczeń społecznych KELA.

Według tych planów zamiast różnych obecnych zasiłków każdy Fin niezależnie od poziomu swych dochodów otrzymywałby co miesiąc z budżetu wolną od podatku kwotę 800 euro. W skali całego państwa oznaczałoby to wydatek 52,2 md euro rocznie.

Proponowane przez KELA rozwiązanie miałoby wejść w życie w listopadzie 2016 roku, ale najpierw w wersji pilotażowej, przewidującej wypłacanie tylko 550 euro miesięcznie przy utrzymaniu części dotychczasowych świadczeń.

W przyszłym roku referendum w sprawie wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego odbędzie się w Szwajcarii. Jednak w związku z wysokimi kosztami takiego przedsięwzięcia spodziewane jest jego odrzucenie przez głosujących.

A co Państwo sądzą na ten temat?

PAP/ as/

 

Źródło: wGospodarce.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(7 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Środa, 04 listopad 2015 14:35
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Bezwarunkowy dochód gwarantowany zostanie wprowadzony w Finlandii: Socjalistyczna fanaberia czy sprawiedliwe prawo?