Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Ciemna strona IMF
Kategoria: Gospodarka światowa   Wtorek, 17 listopad 2015 00:57 Autor: admin

Ciemna strona IMF

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) podpisał z Portugalią taką umowę, że do końca tego roku z pięciu największych banków w tym roku odejdzie łącznie na bruk ponad 1600 osób. Czy zwolnienia w Portugalii dotkną polskich pracowników banku Millennium?

Bank Millennium należy do Banco Comercial Portugues, w którym pracę straciło już 711 osób a ponoć to dopiero początek. Łącznie w ciągu ostatnich dwóch lat BCP zwolnił 2500 pracowników w ramach redukcji kosztów.

– Większość z redukcji etatów w naszej firmie nastąpiła w efekcie rozwiązania umowy za porozumieniem stron. Pozostałe osoby odeszły na przedwczesną emeryturę. W chwili obecnej na terenie Portugalii mamy 7555 pracowników – wyjaśnia Erik Burns, rzecznik prasowy BCP.

Redukcje w tym i w pozostałych portugalskich bankach są konsekwencją restrukturyzacji tego sektora w efekcie umowy kredytowej, jaką Lizbona zawarła z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską w 2011 r. Według szacunków lizbońskiego dziennika ‘Dinheiro Vivo’, BCP stracił największą grupę pracowników – pozostali duzi gracze na tym rynku, czyli Santander Totta rozwiązał umowy z 30 osobami, Banco Portugues de Investimento (BPI) ze 144 pracownikami, a Banif – z 338.

Największy państwowy bank Portugalii Caixa Geral de Depositos (CGD), który w ciągu minionego roku zwolnił 111 pracowników, zamierza w przyszłym roku zredukować swój personel aż o 400 osób.

Znaczącego ograniczenia etatów należy się spodziewać także w Novo Banco, który czeka na rychłą sprzedaż zagranicznemu inwestorowi. Powinna ona mieć miejsce jeszcze w tym roku. W ślad za transakcją spodziewane jest drastyczne ograniczenie liczby oddziałów tego banku oraz jego personelu.

Od października ub.r. na terenie Portugalii zlikwidowano aż 200 oddziałów bankowych. Najwięcej z nich zamknął bank BPI – 70 przedstawicielstw.

Redukcja oddziałów i liczby pracowników portugalskiego sektora bankowego jest konsekwencją umowy o pomocy zewnętrznej, na podstawie której Lizbona pożyczyła od MFW i UE 78 mld euro. Z tej kwoty 12 mld euro trafiło jako wsparcie dla czołowych banków Portugalii, służąc poprawianiu ich kondycji finansowej. W zamian zobowiązały się one do systematycznej redukcji kosztów działalności.

 

 

Źródło: 3obieg.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Wtorek, 17 listopad 2015 20:08