Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Ukraina udręczyła Europę
Kategoria: Gospodarka światowa   Niedziela, 03 styczeń 2016 12:06 Autor: admin

Ukraina udręczyła Europę

Ukraina udręczyła Europę foto: Wikimedia Commons/CC

Zachód jest rozczarowany niezdolnością ukraińskich władz do zwalczenia korupcji, a w Kijowie ta pozycja wywołuje rozdrażnienie. Ukraina uważa, że traktuje się ją, jak „bananową republikę”.

Jak pisze „The Wall Street Journal”, brak sukcesów w walce z korupcją na Ukrainie rozczarowuje Zachód.

Gazeta zaznacza, że zdaniem większości Ukraińców Majdanowi nie udało się ustalić prymatu prawa i odsunąć złodziei od władzy. Niedawno przeprowadzony sondaż pokazał, że jedynie 5% mieszkańców Ukrainy uważa, że nowy rząd zajął się tymi problemami, które doprowadziły do zamachu stanu.

— Ta porażka rozczarowuje też zwolenników Ukrainy na Zachodzie, którzy rzucili wszystkie siły, by wesprzeć kolejny rząd po tym, jak obietnica liderów rewolucji z 2004 roku zamknięcia bandytów w więzieniach w zasadzie nie została spełniona – czytamy w artykule.

Unia Europejska wprowadziła sankcje wobec niektórych przedstawicieli poprzednich władz na Ukrainie, ale ponieważ Kijów nie wysunął przeciwko nim oficjalnych oskarżeń, sankcje mogą być zniesione już wiosną.

– Nowych sankcji nikt nie poprze. Wielu polityków w UE ma już dość Ukrainy – powiedział „The Wall Street Journal” anonimowy zachodni urzędnik.

Tymczasem aktywiści, dziennikarze i dyplomaci oskarżają o korupcję nowy rząd, w tym premiera Arsenija Jaceniuka. Podobne zarzuty stawia się prokuratorowi generalnemu Wiktorowi Szokinowi, co może rzucić cień na prezydenta Poroszenkę, który mianował go na to stanowisko.

Zachodni dyplomaci często natykają się na silny opór ze strony ukraińskich władz. Amerykański ambasador w Kijowie Geoffrey R. Pyatt wielokrotnie wskazywał na to, że Prokuratura Generalna Ukrainy nie jest w stanie przeprowadzić reformy antykorupcyjnej. Jednak, według anonimowego zachodniego urzędnika, krytyka ze strony amerykańskiego ambasadora wywołuje irytację Kijowa: „Powiedzieli: jak on może tak mówić? Przecież nie jesteśmy bananową republiką, gdzie można mówić wszystko, co się chce”.

 

Źródło: pl.sputniknews.com


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 03 styczeń 2016 16:56