Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa W rękach 62 osób spoczywa 50% światowego bogactwa
Kategoria: Gospodarka światowa   Wtorek, 19 styczeń 2016 14:32 Autor: admin

W rękach 62 osób spoczywa 50% światowego bogactwa

W rękach 62 osób spoczywa 50% światowego bogactwa foto: Wikimedia Commons/CC

Najnowsze wyliczenia międzynarodowej organizacji humanitarnej Oxfam są co najmniej szokujące. Opublikowany w poniedziałek raport wskazuje, że 1% najbogatszych ludzi na świecie posiada większy majątek niż pozostałe 99%.

W dużym skrócie można powiedzieć, że rozwarstwienie społeczne rośnie szybciej niż przewidywano i nikt nawet nie próbuje rozwiązać tego problemu. Według organizacji Oxfam, dokładnie 62 najbogatsze osoby posiadają taki sam majątek co 3,6 miliarda najbiedniejszych ludzi. Bogacze stają się więc coraz bogatsi, a biedni żyją w coraz większej nędzy.

Sytuacja zmieniła się dramatycznie w przeciągu ostatnich lat. W 2010 roku 388 osób posiadało tyle samo co połowa biedniejszej populacji. W ciągu 6 lat, majątek tej biedniejszej połowy zmniejszył się o trylion dolarów, podczas gdy 62 najbogatsze osoby na świecie wzbogaciły się o ponad 500 biliardów dolarów. Ich dobytek wzrósł zatem o około 44%.

Sytuacja wyraźnie zmienia się właściwie z roku na rok. Raport Oxfam został opublikowany dwa dni przed Światowym Forum Ekonomicznym, które odbędzie się w Szwajcarii. Dyrektor tej pozarządowej organizacji Winnie Byanyima oświadczyła, że należy wezwać rządy, firmy i elity finansowe aby znieść raje podatkowe które uniemożliwiają wyjście z biedy miliardom ludzi.

John Moll, na podstawie: CNBC.com

 

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(12 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Środa, 20 styczeń 2016 12:16
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa W rękach 62 osób spoczywa 50% światowego bogactwa