Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Frankfurter Rundschau: tania ropa naftowa przestała wydawać się Zachodowi dobrodziejstwem
Kategoria: Gospodarka światowa   Niedziela, 24 styczeń 2016 11:47 Autor: admin

Frankfurter Rundschau: tania ropa naftowa przestała wydawać się Zachodowi dobrodziejstwem

Frankfurter Rundschau: tania ropa naftowa przestała wydawać się Zachodowi dobrodziejstwem foto: Wikimedia Commons/CC

Kraje zachodnie, np. Niemcy, przywykły do spadku cen ropy naftowej, co było dla nich powodem do radości. Jednak teraz zaczynają rozumieć, że globalna destabilizacja gospodarcza będzie źródłem nowych kłopotów – pisze niemiecka gazeta „Frankfurter Rundschau”.

Ceny ropy naftowej określają dochód nie tylko milionów ludzi, ale zależą od nich losy rządów i równowaga polityczna w takich regionach, jak Ameryka Łacińska i Afryka. Tania ropa naftowa może wywołać niepokoje w i tak niestabilnych krajach oraz przyczynić się do powstania nowych źródeł wrzenia na świecie.

- Konsekwencją kryzysu naftowego jest radykalna zmiana porządku politycznego na świecie – zaznacza Michael Klare, profesor Hampton College w Wielkiej Brytanii.

Kraje, uzależnione od cen gazu, ropy, miedzi bardzo ciężko przechodzą kryzysy. „Afrykańscy zawodnicy wagi ciężkiej”, Republika Południowej Afryki i Nigeria, ponoszą ogromne straty gospodarcze i ciągną za sobą w przepaść pozostałe kraje kontynentu. Jak pisze „Frankfurter Rundschau”, długoterminowy cykl dochodów z surowców, napędzający wzrost gospodarczy w krajach afrykańskich, został naruszony. 

Zaniepokojeni groźbą upadku gospodarki, ludzie emigrują do krajów Unii Europejskiej pomimo faktu, że kryzys migracyjny już zachwiał dobrobytem i stabilizacją „zamożnych” państw. Według niemieckiej gazety, co trzeci młody człowiek z Algierii chce wyjechać ze swego kraju i wyruszyć na poszukiwanie lepszego życia do Europy.

Pod presją niskich cen ropy naftowej dochodzi do masowej destabilizacji właśnie tych regionów, z których do Europy przybywa najwięcej migrantów. Oznacza to, że pozytywny, ale nie bardzo istotny czynnik jak niskie ceny dla biznesu może być przyćmiony przez szkody wyrządzone przez nową falę imigrantów. Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 24 styczeń 2016 13:45
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Frankfurter Rundschau: tania ropa naftowa przestała wydawać się Zachodowi dobrodziejstwem