Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Władze skonfiskowały bitcoiny!
Kategoria: Gospodarka światowa   Piątek, 19 lipiec 2013 13:41 Autor: admin

Władze skonfiskowały bitcoiny!

Pierwszego w historii skonfiskowania bitcoinów dokonała amerykańska agencja DEA, zajmująca się walką z narkotykami. Nie wiadomo tylko w jaki sposób zatrzymano tę nietypową własność.

Kryptowaluta Bitcoin jest od pewnego czasu w obszarze zainteresowania władz, które próbują ją regulować podobnie jak usługi płatności. Problem w tym, że Bitcoin nie jest usługą płatności. W świetle prawa bitcoiny nie są nawet pieniędzmi.

Mimo to amerykańska agencja Drug Enforcement Administration (DEA) twierdzi, że skonfiskowała wirtualną walutę należącą do Erica Daniela Hughesa. Wiadomo tyle, że bitcoiny warte ponad 800 dolarów zostały zatrzymane jako własność używana lub nabyta w wyniku naruszeń przepisów antynarkotykowych.

DEA nie chce podawać większej ilości informacji powołując się na dobro śledztwa. Tymczasem serwis Let’s Talk Bitcoin! stara się dociec, w jaki sposób można skonfiskować cyfrową walutę. Teoretycznie DEA mogła przejąć kontrolę nad komputerem z nieszyfrowanym portfelem, ale w ten scenariusz raczej trudno w to uwierzyć.

Druga teoria jest taka, że organy ścigania przeprowadziły operację kontrolowanej sprzedaży narkotyków, korzystając z internetowej giełdy Silk Road, na której transakcje przeprowadzane są z użyciem bitcoinów. W tym celu funkcjonariusze mogli korzystać z wirtualnej waluty, a jeśli otrzymali jakieś Bitcoiny od Hughesa, nie mogli tego nie uwzględnić.

To tłumaczyłoby dlaczego organy ścigania nie chcą wyjaśniać sprawy. Z prawnego punktu widzenia otrzymanie bitcoinów i spieniężenie ich można podciągnąć pod skonfiskowanie tym bardziej, że DEA ma prawo wcześniej wyzbyć się dóbr, które mogłyby stracić na wartości gdyby były przechowywane.

W chwili obecnej wszystko wskazuje na to, że to pierwszy i jedyny przypadek skonfiskowania bitcoinów przez władze jakiegoś kraju. Jest to przypadek odosobniony i na tyle niewyjaśniony, że nie da się na jego podstawie wyciągać żadnych wniosków. Co najwyżej złośliwi zauważą, że władze prędzej skonfiskują bitcoiny, niż zrozumieją, że ta waluta nie stanowi pieniędzy ani usług płatności w znanej obecnie formie.

Autor: Marcin Maj
Źródło: Dziennik Internautów


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Piątek, 19 lipiec 2013 14:41