Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Europa skrytykowała USA za podejście do rozmów o TTIP
Kategoria: Gospodarka światowa   Piątek, 03 czerwiec 2016 10:01 Autor: admin

Europa skrytykowała USA za podejście do rozmów o TTIP

Europa skrytykowała USA za podejście do rozmów o TTIP foto: Wikimedia Commons/CC

Komisja Europejska rozesłała pismo do stałych przedstawicieli UE, w którym skrytykowała podejście Białego Domu do rozmów na temat utworzenia Transatlantyckiego Partnerstwa w Dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP).

„Unia Europejska nie widzi znacznego postępu w dziedzinach priorytetowych dla rolnictwa UE” — głosi wspomniane pismo.

Porozumienie na temat rolnictwa stanowi jedną z głównych kwestii w procesie rozmów o TTIP. Waszyngton wymaga od Brukseli obniżenia standardów w sferze ochrony zdrowia i środowiska, a UE żąda uwzględnienia jej interesów w tej dziedzinie — informuje kanał RT.

Transatlantyckie Partnerstwo w Dziedzinie Handlu i Inwestycji według prognoz powinno doprowadzić do wzrostu PKB u obu stron porozumienia. Oczekuje się również, że przyczyni się ono do zwiększenia ilości miejsc pracy oraz wpłynie na obniżenie cen towarów i usług. Jednakże krytycy tego projektu są zdania, że umowa przyniesie korzyści jedynie wielkim korporacjom.

Niezadowolenie w związku z przygotowywaniem porozumienia o Transatlantyckiej Strefie Wolnego Handlu wzrosło w ciągu ostatniego miesiąca. Na początku maja 2016 roku organizacja ekologiczna Greenpeace uzyskała dostęp do tajnych dokumentów dotyczących szczegółów tego porozumienia. Zgodnie z nimi Waszyngton wywierał presję na Brukselę, żądając, aby UE obniżyła swoje standardy w kwestii ochrony zdrowia i środowiska. A przecież Europa wezwała USA do osiągnięcia kompromisu w tej sprawie.

Petter Titland, kierownik norweskiej organizacji Attac, twierdzi, że dopóki społeczeństwo ma możliwość otrzymywania informacji na temat postępów rozmów z Białym Domem, władze UE czują się zobowiązanymi do negocjowania jak najlepszych dla siebie warunków tej umowy.

„Pytanie jednak, o czym UE odważy się poinformować swoich obywateli, a co przed nimi zatai. Dopóki ta umowa była omawiana za kulisami, jej zawartość można było ukrywać. Ale im lepiej społeczeństwo europejskie jest w tym temacie poinformowane, tym silniejszą odpowiedzialność za negocjowanie jak najlepszych warunków tego porozumienia czuje kierownictwo UE, które póki co w wielu sprawach nie uwzględnia kluczowych praw obywateli Europy. Tak więc z każdym nowym wyciekiem informacji perspektywa stworzenia Partnerstwa Transatlantyckiego oddala się. I, moim zdaniem, ten fakt doskonale pokazuje naturę samej umowy” — wyjaśnił ekspert.

 

Źródło: pl.SputnikNews.com


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(8 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Piątek, 03 czerwiec 2016 10:45
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Europa skrytykowała USA za podejście do rozmów o TTIP