Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Na Syberii dojrzewa rewolucja łupkowa
Kategoria: Gospodarka światowa   Środa, 31 sierpień 2016 09:00 Autor: admin

Na Syberii dojrzewa rewolucja łupkowa

Rosja z powodzeniem wypróbowała najnowocześniejsze technologie wydobycia trudno dostępnej ropy łupkowej. Sankcje zamknęły przed rosyjskim przemysłem naftowym dostęp do zagranicznych technologii, dzięki czemu stymulowały rozwój krajowych badań nad złożami zalegającymi w tzw. serii bażenowskiej w zachodniej Syberii.

„Gazprom Nieft" jako pierwszy w Rosji przeprowadził cały cykl wydobycia ropy łupkowej. Najnowocześniejsze technologie kruszenia hydraulicznego zostały wypróbowane w odwiertach w rejonie bażenitów na zachodzie Syberii.

Rosyjski koncern wykonał w serii bażenowskiej odwiert o głębokości 1 tys. metrów. Po przeprowadzeniu szczelinowania hydraulicznego w odwiercie otrzymano dopływ bezwodnej ropy. Objętość wydobywanego surowca w ciągu doby wynosi ponad 45 ton. Taki wynik dowodzi możliwości pełnego zagospodarowania tych złóż w przyszłości — mówi rzecznik rosyjskiego koncernu energetycznego.

Amerykanom potrzeba było 30 lat i 30 mld dolarów, żeby opanować wydobycie ropy łupkowej. Rosja natomiast ma jeszcze 10 lat na to, żeby opracować i zacząć zastosowywać własne technologie wydobycia niekonwencjonalnych złóż węglowodorów. Przy tym nie będzie mogła korzystać z amerykańskiego doświadczenia — mówi Aleksiej Kontorowicz, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Nauk Geologicznych i Eksploatacji Złóż Ropy RAN.

„Gazprom Nieft" realizuje dwa projekty pilotażowe, w ramach których bada złoża ropy łupkowej w rejonie serii bażenowskiej. Tylko w tym roku na zagospodarowanie złóż zalegających w serii bażenowskiej zainwestowano ok. 2 mld rubli.

Seria bażenowska (Bażenowskaja swita) to jedno z najbardziej perspektywicznych złóż w Rosji. Złoża zalegające w bażenitach występują w Zachodniej Syberii, na głębokości 2-3 tys. metrów i na obszarze ponad 1 mln m2. Według ocen geologów, zasoby ropy w serii bażenowskiej mogą wynosić nawet 100-170 mld ton. Największa trudność wydobycia tych złóż polega na tym, że należą one do niekonwencjonalnych źródeł ropy naftowej i wymagają najnowocześniejszych technologii. „Gazprom Nieft" wykazał, że rosyjscy inżynierowie są w stanie samodzielnie rozpracowywać nowe technologie.

Przedwcześnie jednak mówić o dynamicznym rozwoju wydobycia ropy łupkowej w Rosji. Technologie trzeba jeszcze dopracować, wypróbować, sprawdzić ich opłacalność. Łupki należą do niekonwencjonalnych złóż energii, które wymagają zastosowania drogich rozwiązań technologicznych. USA dopracowywały te technologie kilka lat. I najwyraźniej rosyjskie koncerny będą musiały przejść równie ciernistą drogę. Przy czym droga ta będzie się różnić. Rosyjskie koncerny rozpoczynają wydobycie łupków w warunkach niskich cen ropy, co oznacza, że inżynierowie technologii będą orientować się właśnie na aktualne ceny. To powinno wpłynąć na ich konkurencyjność.

W Rosji nie ma jeszcze krajowych technologii, które są w stanie przeprowadzić pełny cykl wydobycia ropy z serii bażenowskiej. Ale wiele elementów, produkcji rosyjskiej, już jest. Rosja ma wszystkie dane ku temu, by podołać zadaniu, nawet w warunkach niskich cen ropy i sankcji USA i UE, którymi został objęty rosyjski przemysł ropy naftowej i gazu. Owe sankcje były obliczone właśnie na to, żeby Rosja nie mogła wydobywać ropy na taką skalę jak dzisiaj i by utraciła swój potencjał energetyczny (bo tradycyjne złoża kiedyś się skończą). Jednak to właśnie sankcje zmobilizowały Rosję do pracy nad rozwojem polityki zastępowania importu w przemyśle ropy naftowej i gazu.

 

Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)



Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Środa, 31 sierpień 2016 11:34