Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Jak Włochom wydostać się ze strefy euro?
Kategoria: Gospodarka światowa   Piątek, 23 wrzesień 2016 09:35 Autor: admin

Jak Włochom wydostać się ze strefy euro?

„Pieniądze to narzędzie, z którego pomocą oceniana jest wartość realizowanej w kraju produkcji w porównaniu z innymi krajami. Wiadomo, że jeśli wartość tej waluty jest zbyt wysoka w stosunku do możliwości ekonomicznych kraju, jego towary i usługi stają się zbyt drogie, a gospodarka popada w kryzys. Tak się stało ze wszystkimi krajami, które usiłowały związać wartość swoich towarów z droższą walutą" — mówi Claudio Borghi.

Wyjście Włoch ze strefy euro może, zdaniem ekonomisty, dokonać się w dwójnasób: albo za zgodą wszystkich, albo w trybie jednostronnym. Pierwsza droga jest o wiele korzystniejsza, ale może zostać obrana tylko wówczas, gdy wszystkie kraje strefy euro uświadomią sobie, że idea wspólnej waluty poniosła fiasko. Najłatwiej byłoby podzielić strefę euro na dwa projekty: jeden dla ekonomicznie silniejszych krajów, a już potem, stopniowo, kiedy poszczególne podmioty finansowe uzyskają większą samodzielność, każdy kraj powróci do swojej suwerennej waluty.

Jednostronne wyjście ze strefy euro będzie wymagać szybszej realizacji, bowiem ludzie będą usiłować wyciągnąć korzyści z gry na rynku walutowym. Trzeba będzie na określony czas zamknąć banki, żeby dokonać konwersji wspólnej waluty europejskiej na walutę narodową. Wyjście ze strefy euro byłoby zatem prostsze wespół z innymi krajami UE. Claudio Borghi zauważył, że jego partia pracuje nad takimi projektami w Parlamencie Europejskim, razem z francuskimi i austriackimi partnerami.

Dla Włoszech głównym plusem wyjścia ze strefy euro byłaby możliwość prowadzenia polityki wzrostu gospodarczego, co w obecnych warunkach jest niemożliwe. Jak mówi Borghi, nawet jeśli Bruksela da zielone światło dla resetu włoskiej gospodarki, to niestabilność wspólnej waluty, wykorzystywanie euro we włoskiej gospodarce doprowadzi do tego, że dochody państwa znajdą się w innych krajach. I sami Włosi, jeśli skorzystają na obniżce podatków, to wykorzystają swoje dochody na zakup towarów wyprodukowanych nie we Włoszech, a za granicą. A to z racji zbyt silnej waluty.

Jedyną możliwością dla reindustrializacji kraju i przeniesienia na terytorium Włoch produkcji towarów jest wyjście ze strefy euro — zakończył ekonomista.

 

Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Piątek, 23 wrzesień 2016 11:03
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Jak Włochom wydostać się ze strefy euro?