Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa TTIP między EU i USA: „diabeł kryje się w szczegółach”
Kategoria: Gospodarka światowa   Piątek, 23 wrzesień 2016 10:46 Autor: admin

TTIP między EU i USA: „diabeł kryje się w szczegółach”

TTIP między EU i USA: „diabeł kryje się w szczegółach” foto: Shutterstock

Przeciwko występują, między innymi, producenci z Niemiec. Jeszcze wcześniej ostro wypowiedział się prezydent Francji Hollande, który podkreślił, że Paryż nie podpisze tej umowy. Korespondentka radia Sputnik Irina Czajko rozmawiała na ten temat z ekonomistą, doktorem Grzegorzem Malinowskim.

-Czy negocjowana Umowa o Transatlantyckim Partnerstwie może być korzystna dla krajów europejskich, a konkretnie dla Polski? W czym kryją się plusy i minusy projektu?

— Tak, ja myślę, że umowa TTIP kierunkowo może być bardzo korzystna i bardzo interesująca, oznacza, bowiem chociażby otwarcie rynku amerykańskiego dla europejskich i polskich produktów. Wiąże się ona także z pewnym ograniczeniem formalności administracyjnych, jakie muszą być obecnie spełnione przez eksporterów polskich i europejskich. Mówiąc jeszcze szerzej, tego typu umowa mogłaby wpłynąć korzystnie na głos Europy świecie, czy głos Polski w świecie. Takie porozumienie sprawiłoby, że Europa miałaby więcej do powiedzenia w skali globalnej, ponieważ Europa coraz bardziej traci na znaczeniu.

Niemniej jednak, jak to się mówi, „diabeł tkwi w szczegółach". Problem z Umową TTIP polega na tym, że korzyści, jakie się z nią wiążą są w względnie znane. Natomiast nieznane są ryzyka. Przede wszystkim, ryzyko związane z powstaniem różnego rodzaju asymetrii, ponieważ przedsiębiorcy, głównie europejscy, w tym także polscy, zwłaszcza mam na myśli rolnictwo, bardzo obawiają się niekorzystnej konkurencji z dużymi koncernami amerykańskimi, w której nie mielibyśmy szans. To jest pierwsza sprawa.

Druga sprawa trochę wiąże się nie tylko z TTIP, ale także z umową TTP, którą USA realizują z krajami azjatyckimi. Mam na myśli mechanizm rozstrzygania sporów, który stanowi bardzo istotną część każdej umowy tego typu, jest niezwykle ważny. Natomiast w przypadku umowy TTP akcent przesuwa się na korzyść dużych firm amerykańskich. To jest zagrożenie związane z Partnerstwem Transatlantyckim. Jest też kwestia regulacji GMO, regulacji środowiskowych, jakości żywności, czy w ogóle towarów, które w Europie muszą spełniać bardzo restrykcyjne normy, a które nie wiadomo, jak by miały wyglądać w świetle nowych przepisów. Przede wszystkim, chciałbym stwierdzić, że części tego ryzyka,  które się wiąże z takim zacieśnieniem relacji amerykańsko-europejskich, w tym także amerykańsko-polskich, nie znamy i dopóki negocjacje na temat TTIP nie będą w pełni  transparentne i nie będą znane uczestnikom rynku, dopóty umowa będzie traktowana ostrożnie.

Jeśli ja bym miał wybierać pomiędzy wchodzeniem w takiego typu układ, a nie wchodzeniem to prawdopodobnie wygrałoby we mnie podejście ostrożnościowe. Jeśli znam korzyści, a nie znam ryzyka, a ono jest duże, to wolę w coś takiego nie wchodzić. Przynajmniej na dzień dzisiejszy.

-To znaczy, że TTIP jest wielką niewiadomą?

— Dokładnie tak. To jest zrozumiałe, że chcemy otworzyć rynek europejski dla produktów amerykańskich i na odwrót amerykański dla europejskich. Jeżeli wierzymy w pewne reguły ekonomii związane z wolnym rynkiem, wolnym handlem, korzyściami, jakie się z tym wiążą, to kierunkowo jest to coś pociągającego, urzekającego. Gdyby tego typu umowa dotyczyłaby tylko i wyłącznie handlu itd., to można byłoby to na jednej stronie zamieścić. Ale za tym idą, jak pokazuje chociażby umowa TTP, tysiące regulacji, setki tysięcy stron regulacji i tam widać wyraźnie, że „diabeł tkwi w szczegółach", a my tego diabła nie znamy.

 

Źródło: Sputnik Polsk


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Piątek, 23 wrzesień 2016 11:09
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa TTIP między EU i USA: „diabeł kryje się w szczegółach”