Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Amerykańskie łupki podważą każdą umowę między Rosją a OPEC
Kategoria: Gospodarka światowa   Niedziela, 30 październik 2016 09:37 Autor: admin

Amerykańskie łupki podważą każdą umowę między Rosją a OPEC

Kilka dni temu na Światowym Kongresie Energetyczny w Stambule Władimir Putin oświadczył, że Moskwa jest gotowe poprzeć inicjatywę OPEC w zakresie ograniczenia wydobycia ropy naftowej. Jednak – jak pisze „Forbes” – kilka rosyjskich przedsiębiorstw naftowych nie chce podporządkować się woli prezydenta.

Szef giganta w branży energetycznej  Rosnieftu Igor Sieczin, który również był obecny na kongresie w Stambule, dał do zrozumienia, że jego spółka nie zamierza ograniczać wydobycia. – Po co mamy to robić? – zastanawia się prezes.

Inne wiodące rosyjskie przedsiębiorstwa naftowe też „zaklinają się, że stawią opór systemowi”. Pięć z nich, na które przypada trzy czwarte wydobycia w Rosji, twierdzi, że zwiększą produkcję w przyszłym roku.

Putin teraz będzie musiał nakierować na właściwą drogę „samowolne kampanie naftowe”. Zamierza więc spotkać się z krajowymi producentami ropy naftowej. Spotkanie odbędzie się na tydzień przed konferencją OPEC w Wiedniu, gdzie zostanie podniesiona kwestia ograniczenia produkcji co najmniej o 1%.

Jeśli Rosja chce osiągnąć sukces na międzynarodowym rynku naftowym, będzie musiała przyłączyć się do tej inicjatywy. Ale jeśli nawet Moskwa i OPEC zdołają się porozumieć, efekt będzie niewielki i krótkotrwały. Wszystko dlatego, że produkcja ropy z łupek w Stanach Zjednoczonych znów nabiera tempa.

Z raportu Goldman Sachs wynika, że wydobycie tego surowca w USA może wzrosnąć o 700 tys. baryłek dziennie do końca 2017 roku. Rosja zdaje sobie sprawę z tej „znaczącej przeszkody”, która bez wątpienia „doprowadzi do szału” moskiewskich planistów energetycznych.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 30 październik 2016 11:53
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Amerykańskie łupki podważą każdą umowę między Rosją a OPEC