Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Elon Musk uważa, że problem automatyzacji zawodów może rozwiązać bezwarunkowy dochód podstawowy
Kategoria: Gospodarka światowa   Wtorek, 08 listopad 2016 05:03 Autor: admin

Elon Musk uważa, że problem automatyzacji zawodów może rozwiązać bezwarunkowy dochód podstawowy

Elon Musk uważa, że problem automatyzacji zawodów może rozwiązać bezwarunkowy dochód podstawowy foto: Pink Sherbet Photography/Wikimedia Commons/CC

Powszechna automatyzacja zawodów oznacza, że wielu ludzi straci swoją dotychczasową pracę i albo znajdzie inne zatrudnienie, albo czeka ich bezrobocie. Elon Musk uważa, że w takiej sytuacji wszyscy ludzie, bez wyjątku, powinni otrzymać bezwarunkowy dochód podstawowy.

Właściciel SpaceX i Tesla Motors powiedział, że robotyzacja zawodów będzie prowadzić do coraz większego bezrobocia. Musk przewiduje, że w takiej sytuacji ludzie będą musieli otrzymywać pieniądze od rządu w ramach tzw. bezwarunkowego dochodu podstawowego.

Już dziś roboty coraz chętniej wypierają ludzkich pracowników z fabryk. Pojawiają się inteligentne systemy, które mogą przykładowo generować nowe artykuły na stronach internetowych. Opracowywane są również autonomiczne, tj. samojeżdżące ciężarówki. Zamiast wynajmować wielu kierowców, wystarczy tylko jedna osoba, która będzie sprawowała kontrolę nad konwojem pojazdów.

Skoro coraz więcej zawodów podlega automatyzacji, koniecznie trzeba znaleźć rozwiązanie dla tych osób, które stracą pracę i nie będą mogły wykonywać swojego zawodu ze względu na maszyny, które są tańsze w utrzymaniu i mogą skutecznie wykonywać określone polecenia. Elon Musk przewiduje, że bezwarunkowy dochód podstawowy będzie koniecznością.

Zdaniem miliardera, wiąże się to z wieloma korzyściami. Ludzie będą mieli dużo czasu wolnego, który będą mogli poświęcić wyłącznie dla siebie i nie będą musieli martwić się o przetrwanie. Jednak każdy kij ma dwa końce. Należy mieć na uwadze, że takie rozwiązanie może doprowadzić do sytuacji, w której mieszkańcy będą uzależnieni od pieniędzy, wypłacanych przez rząd. Wraz z likwidacją fizycznej gotówki, władze będą posiadały nowe narzędzia umożliwiające kontrolę społeczeństw. Wystarczy wyobrazić sobie, że władcy będą mogli natychmiastowo pobrać pieniądze z kont obywateli za różne przewinienia, lub po prostu wstrzymać wypłatę gotówki dla najbardziej nieposłusznych osób.

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl, zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Wtorek, 08 listopad 2016 00:57
alexjones.pl Informacje ze świata Gospodarka światowa Elon Musk uważa, że problem automatyzacji zawodów może rozwiązać bezwarunkowy dochód podstawowy