Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Sprawa przeciwko prezydentowi: były pracownik Kongresu zamierza pozwać Obamę
Kategoria: Polityka na świecie   Piątek, 25 listopad 2016 12:05 Autor: admin

Sprawa przeciwko prezydentowi: były pracownik Kongresu zamierza pozwać Obamę

Sprawa przeciwko prezydentowi: były pracownik Kongresu zamierza pozwać Obamę foto: Wikimedia Commons/CC

Zamierza on złożyć do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze pozew przeciwko 44. prezydentowi USA Barackowi Obamie i jego administracji, a także przeciwko bankom JP Morgan, Bank of America i Wells Fargo na łączną sumę 41 milionów dolarów. W rozmowie z korespondentem RT kiedyś odnoszący sukcesy biznesmen wyjaśnił istotę swoich żądań i poinformował o swojej decyzji o zwróceniu się do rosyjskich władz o obywatelstwo Federacji Rosyjskiej.

W poszukiwaniu sprawiedliwości

Amerykanin Steven Valles sam skontaktował się z redakcją RT z propozycją oświetlenia jego walki z władzami. Uważa on media głównego nurtu USA za stronnicze i nieobiektywne. Ponadto w trakcie procesu Valles liczy na otrzymanie rosyjskiego obywatelstwa. „Jeśli będę miał tak silne oparcie, jak Rosję, szanse na pociągnięcie Obamy do odpowiedzialności rosną” — zapewnia.

Jest to bezprecedensowy przypadek związany z ważnym wydarzeniem we współczesnej historii światowej gospodarki — początkiem kryzysu hipotecznego w USA w 2008 roku, który przerodził się w globalną zapaść finansową.

Istotą pozwu Stevena Vallesa jest pociągnięcie Baracka Obamy i jego administracji, a także amerykańskich banków JP Morgan, Bank of America i Wells Fargo do odpowiedzialności karnej i administracyjnej za niewykonanie zobowiązań wynikającym z Aktu o odbudowie i reinwestycjach Ameryki (przyjętego w 2009 roku).

„Żądam gruntownego dochodzenia w sprawie wypłat przewidzianych w akcie z 2009 roku, a także wynagrodzenia mojej rodzinie strat w wysokości 40 milionów dolarów i odszkodowania w wysokości 1 miliona dolarów. Ponadto żądam pociągnięcia do odpowiedzialności 44. prezydenta USA Baracka Obamy, jego administrację i banki JP Morgan, Bank of America, Wells Fargo” — czytamy w tekście pozwu Vallesa.

Valles uważa, że Obama i członkowie jego administracji naruszyli paragraf 241 artykułu 18. Konstytucji Stanów Zjednoczonych: „Jeśli osoba została poddana presji ekonomicznej, co doprowadziło do szkody dla jej zdrowia i życia, podlega to karze do 10 lat”. Valles powołuje się także na paragraf 242: „ Naruszenie naturalnych praw człowieka, w tym prawa do własności prywatnej, podlega karze pozbawienia wolności na różny okres, w tym na dożywocie”.

W trakcie prezydentury Obamy Steven Valles próbował wnieść pozwy do sądów okręgowych stanów Oklahoma, Illinois, New Jersey i Kolumbia. „Odmówiono z powodu brak znamion przestępstwa” — taką odpowiedź udzieliły te instancje sądowe.

Straciwszy nadzieję na sprawiedliwość w Stanach Zjednoczonych, Steven Valles zamierza skierować swój pozew do Międzynarodowego Trybunału w Hadze. Ma on nadzieję na triumf sprawiedliwości i szeroki oddźwięk w mediach.

Gdzie są pieniądze?

Akt o odbudowie i reinwestycjach Ameryki to najbardziej ambitny pakiet finansowy w historii USA przyjęty w 2009 roku w celu stymulowania gospodarki po pierwszym i najtrudniejszym etapie kryzysu kredytów hipotecznych w 2008 roku. Całkowita kwota wyniosła 787 miliardów dolarów, z czego 224 miliardy dolarów miały zostać przeznaczone na ulgi dla działalności gospodarczych oraz wypłaty dla pracujących Amerykanów, a 275 miliardów dolarów — na zamówienia publiczne i kredyty (projekty infrastrukturalne i efektywności energetycznej były priorytetowe), a także 200 miliardów dolarów na stworzenie 640 tysięcy nowych miejsc pracy.

„Ten program (akt z 2009 roku — red.) nie pomógł, ponieważ potrzebne było coraz więcej pieniędzy na wsparcie bankrutów. Rząd musiał zrezygnować z prób zatkania tej czarnej dziury, w przeciwnym razie ucierpiałaby sfera społeczna” — powiedział RT były ekonomista JP Morgan Jim Ball.

Z kolei Steven Valles oświadczył, że według jego obserwacji wypłaty na podstawie aktu ustały w chwili rozpoczęcia kampanii w Libii, Syrii i Iraku w 2011 roku. Wcześniej amerykański kanał Fox News informował: z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że rząd Stanów Zjednoczonych zamiast na ratowanie bankrutujących firm skierował środki na finansowanie operacji wojskowych na Bliskim Wschodzie.

„Uważam, że Barack Obama i jego administracja ponoszą za to osobistą odpowiedzialność. Przecież prezydent USA podpisał akt o pomocy bankrutom dosłownie na dwa miesiące przed jego reelekcją. Szybko przepchnął go w Kongresie, aby stworzyć pozory pomocy dla obywateli Ameryki. A kiedy potrzeba głosów zniknęła — zmieniły się jego priorytety” — wyjaśnił Steven Valles RT.

Ekonomista Jim Ball uważa, że Valles ma niewielkie szanse na powodzenie. „Wątpię, aby udało mu się osiągnąć wyrok dla Obamy. Podczas takich kryzysów po prostu jest niemożliwe, aby wszystkich uratować. Dobrze, że udało się powstrzymać bankructwo agencji hipotecznych Fannie Mae i Freddie Mac” — wyjaśnił.

Upadek amerykańskiego snu

Steven Valles urodził się w stanie Oklahoma w rodzinie zamożnego biznesmena. W 2010 roku Stephen startował w wyborach do Senatu z jego rodzinnego stanu.

W Tulsa — drugim co do wielkości mieście stanu — jego rodzina miała sieć klubów golfowych Wallace i firmę deweloperską Wallace Estate Co. W ciągu 10 lat rodzinny interes rozrósł się do budowy kondominium w Chicago i elitarnego kompleksu mieszkalnego Burnham Park Plaza. Rodzina założyła również izbę adwokacką Wallace Justice Institute, która zajmowała się świadczeniem pomocy prawnej bankrutom i współpracowała z Połączonym Komitetem Ekonomicznym Kongresu USA.

Spółka Wallace Investments & Wallace Estate Co trzymała 40 milionów dolarów na swoich rachunkach w jednym z największych amerykańskich banków — Lehman Brothers. Bankructwo banku w 2008 roku zmusiło Stevena do sprzedaży firmy za 12,5 miliona dolarów. Wszystkie środki do ostatniego centa poszły na spłatę zaległego wynagrodzenia pracowników. Ojciec Stevena nie mógł przeżyć utraty rodzinnego interesu i zmarł tydzień po sprzedaży spółki.

Steven Valles wzywa innych bankrutów do przyłączenia się do niego i złożenia pozwu zbiorowego: „Niestety większość moich towarzyszy niedoli woli zapomnieć o obiecanych pieniądzach: nie chcą rozwiązywać trudnych zagadnień prawnych w sądzie. Ale mam nadzieję, że po tym, jak RT opowie o mojej propozycji, do tego pozwu przyłączą się inni. Trump obiecał umieścić Hillary Clinton w więzieniu, może on zwróci uwagę także na to, co zrobiła administracja Obamy”.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(10 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 25 listopad 2016 14:15
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Sprawa przeciwko prezydentowi: były pracownik Kongresu zamierza pozwać Obamę