Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Polsce NATO nie wystarczy. Teraz będzie się bronić razem z Ukrainą
Kategoria: Polityka na świecie   Sobota, 03 grudzień 2016 17:22 Autor: admin

Polsce NATO nie wystarczy. Teraz będzie się bronić razem z Ukrainą

Polsce NATO nie wystarczy. Teraz będzie się bronić razem z Ukrainą foto: Wikimedia Commons/CC

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz minister obrony Ukrainy gen. armii Stepan Połtorak podpisali umowę w sprawie wzajemnej współpracy w dziedzinie obronności.

Połtorak przyjechał do Warszawy z okazji wizyty prezydenta Ukrainy w 25. rocznicę uznania przez Polskę niepodległości tego państwa.

— Umowa między Rzeczpospolitą Polską a Ukrainą stanowi podstawę do rozwoju dalszej współpracy z Ukrainą i daje impuls strategicznemu partnerstwu łączącemu Kijów i Warszawę w obliczu współczesnych wyzwań dla bezpieczeństwa w Europie Środkowej – czytamy na stronie MON.

Do umowy dołączono protokół o wzajemnych dostawach uzbrojenia, techniki wojskowej i świadczeniach usług o charakterze wojskowo-technicznym „dotyczy podjęcia współpracy przemysłowej w sferze technologii rakietowych, w tym wykorzystywanych w systemach wynoszenia na orbitę, a także innych technologii przeznaczonych dla wojsk lądowych”.

Zdaniem Macierewicza protokół ma „olbrzymie znaczenie dla umocnienia współpracy przemysłów zbrojeniowych obu krajów i otwarcia drogi dla wspólnego trwałego działania w sferze przemysłowo-obronnej, wzmocnienia naszych armii i wzmocnienia niepodległości Polski i niepodległości Ukrainy”.

Z kolei Połtorak powiedział, że umowa „stwarza prawne podstawy dla rozszerzenia współpracy w 24 dziedzinach, obejmujących wszystkie praktycznie wszystkie sfery z zakresu przemysłów obronnych obu krajów”. Podkreślił, że współpraca wojskowa obu krajów w ostatnich latach znacząco się rozwinęła, „ale to dzisiejsze wydarzenie jest krokiem bardzo zdecydowanym i znaczącym”.

https://pl.sputniknews.com


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(9 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 03 grudzień 2016 21:09
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Polsce NATO nie wystarczy. Teraz będzie się bronić razem z Ukrainą