Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Dlaczego Japonia chce traktatu pokojowego z Rosją?
Kategoria: Polityka na świecie   Czwartek, 15 grudzień 2016 12:15 Autor: admin

Dlaczego Japonia chce traktatu pokojowego z Rosją?

Ostatecznym celem japońskiej strony, która przyjmuje w Nagato prezydenta Rosji Władimira Putina, jest stworzenie warunków do podpisania dwustronnego traktatu pokojowego, który formalnie położyłby kres II wojnie światowej, twierdzą analitycy.

Pomimo braku traktatu pokojowego Rosja i Japonia nie są w stanie wojny. Faktyczny konflikt między Moskwą a Tokio zakończył się kapitulacją japońskiej strony w 1945 roku, a stosunki dyplomatyczne między stronami zostały przywrócone w 1956 roku po podpisaniu Moskiewskiej Deklaracji o Pokoju. Jednym z głównych warunków podpisania umowy jest uregulowanie rozbieżności wokół kwestionowanego przez Tokio statusu Południowych Kuryli.

Premier Japonii Shinzo Abe podchodzi do spotkania z Putinem w dobrej „politycznej formie”: „Gdyby to była walka sumo, byłby to pierwszy mecz, w którym Putin po powrocie (na stanowisko prezydenta Federacji Rosyjskiej) spotkał się z zawodnikiem, który posiadałby wystarczającą do walki z Moskwą moc i determinację. Japoński premier z rocznym czy dwuletnim doświadczeniem nie byłby w stanie wyjść na ring (przeciwko Rosji — red.)” — rozważają eksperci.

Przygotowując się do wizyty rosyjskiego prezydenta, japońska strona zwróciła szczególną uwagę na posłanie Putina do Zgromadzenia Federalnego. Na podstawie tej mowy Tokio opracowało plan dwustronnej współpracy składający się z ośmiu punktów. Jego „atrakcją” jest zaoferowanie Rosji pomocy w rozwoju publicznego systemu ochrony zdrowia oraz infrastruktury miejskiej. Japończycy zamierzają realizować tę część planu z pomocą prywatnych firm, które są zainteresowane inwestowaniem w rosyjskie przedsiębiorstwa.

Japonia forsuje osiągnięcie kompromisu z Moskwą, aby poszerzyć pole dla strategicznego manewrowania, zaznaczają eksperci. Nigdy wcześniej we współczesnej historii kraj nie znalazł się pomiędzy „niedźwiedziem” — Rosją — a „smokiem” — Chinami, które są równie silne. Zarówno Moskwa, jak i Pekin są atomowymi mocarstwami. Rosja odbudowuje potęgę militarną, a Chiny starają się umocnić swój dominujący status na morzu. W tym samym czasie inne mocarstwo atomowe — Korea Północna — pogarsza sytuację w regionie testami rakietowymi.

„Kontekst regionalny jest niestabilny, a to sprawia, że dla Japonii podpisanie porozumienia pokojowego z Rosją jest kwestią o zwiększonym strategicznym znaczeniu” — podsumowują analitycy.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 15 grudzień 2016 15:27
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Dlaczego Japonia chce traktatu pokojowego z Rosją?