Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Kto będzie „rządził światem?
Kategoria: Polityka na świecie   Wtorek, 20 grudzień 2016 01:52 Autor: admin

Kto będzie „rządził światem?

Kto będzie „rządził światem? foto: Wikimedia Commons/CC

Ekspert podkreśla, że po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych coraz częściej rozlegają się teorie o „zmierzchu Zachodu". Oznacza to nie tylko osłabienie pozycji Unii Europejskiej i NATO, lecz również — w konsekwencji tego — także Grupy Siedmiu. Cirus z kolei nazywa on zjednoczeniem najbardziej perspektywicznym.

Zdaniem politologa Aleksieja Zudina, członka rady ekspertów Instytutu Badań Społeczno-Gospodarczych i Politycznych, konstrukcję zaproponowaną przez Marcosa Troyho można rozpatrywać z punktu widzenia współdziałania między podstawowymi ośrodkami światowymi.

„Z jednej strony, wygląda to prawie jak odpowiednik tego właśnie wielobiegunowego świata, który na naszych oczach zaczyna zastępować świat jednobiegunowy. Z innej strony, nie nazwałbym tej kształtującej się właśnie konstrukcji ładu światowego sojuszem. Raczej można mówić o koordynacji, o współdziałaniu podstawowych centrów światowych. Brazylijski kolega wymienił Chiny, Indie, Rosję i Stany Zjednoczone — czyli podstawowe i największe, najbardziej znaczące ośrodki nowego ładu światowego. Inna sprawa, że ich wielkość i znaczenie są różne, i nie zawsze nadają się do porównywania ze sobą pod względem parametrów podstawowych. Jednakże jeśli mówić będziemy o centrach tego, co mamy na myśli, mówiąc o wielobiegunowym ładzie światowym, to prawdą jest, że są to właśnie te kraje" — powiedział Aleksiej Zudin w audycji radia Sputnik.

Jego zdaniem jest w pełni słuszne, że w ramach tego ewentualnego zjednoczenia zabrakło miejsca dla Unii Europejskiej:

„W świetle tego, co się dzieje z Unią Europejską, mamy coraz mniej podstaw do mówienia o Unii Europejskiej jako o jednolitym podmiocie polityki światowej. Tendencje, jakie rozwijają się coraz szybciej wewnątrz Unii Europejskiej, raczej przekształcają samą Unię w wielobiegunowe zjednoczenie, lecz na zupełnie innej płaszczyźnie, na której państwa narodowe mogą koordynować swoje działania ze sobą. Zdolność Unii Europejskiej do występowania w roli jednolitego centrum w najważniejszych sprawach polityki światowej, moim zdaniem, maleje dosłownie w oczach" — podkreślił politolog.

 

Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Ostatnio zmieniany Wtorek, 20 grudzień 2016 06:56