Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Donald Trump nie posiada żadnej polityki zagranicznej
Kategoria: Polityka na świecie   Poniedziałek, 20 luty 2017 07:21 Autor: admin

Donald Trump nie posiada żadnej polityki zagranicznej

Donald Trump nie posiada żadnej polityki zagranicznej foto: Wikimedia Commons/CC

Trzeba przyznać, że zachowanie nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych jest dość nietypowe, choć sprawuje swoją funkcję od miesiąca. Bardzo często krytykuje media głównego nurtu, czasem sam sobie zaprzecza, a jego administracja jest wyjątkowo niespójna. Wszystko wskazuje na to, że Trump nie posiada żadnej polityki zagranicznej.

Dość łatwo można zauważyć, że poprzedni prezydenci USA posiadali konkretne plany działania. Przykładowo George W. Bush, czy Barack Obama, jasno i wyraźnie określali postawione przed sobą zadania, zaś w administracji prezydenckiej była zachowana pełna spójność - nie było żadnych dywersji.

Analitycy dostrzegają, że w kwestii Donalda Trumpa jest zupełnie inaczej. Po jego dotychczasowych działaniach i wypowiedziach nie jesteśmy w stanie wywnioskować jakie cele na arenie międzynarodowej stawia przed sobą on i jego administracja. Jednym z najbardziej intrygujących przykładów jest stosunek obecnego rządu do Rosji. Z jednej strony, Trump mówi o konieczności zachowania dobrych stosunków z tym państwem, nazywa Władimira Putina "partnerem" i "przyjacielem", zaś jego administracja twierdzi, że antyrosyjskie sankcje pozostaną tak długo aż Rosja nie zacznie współpracować w kwestii Ukrainy. Sekretarz Obrony James Mattis powiedział nawet, że Rosja pozostaje największym zagrożeniem dla Stanów Zjednoczonych. Tymczasem kilka dni temu Trump nieoczekiwanie powiedział, że Putin powinien jednak oddać Krym Ukrainie.

Podobnie jest przecież w kwestii izraelsko-palestyńskiej. Obecny prezydent USA dał już wcześniej do zrozumienia, że nie zezwoli na powstanie niezależnej Palestyny i będzie wspierał rozbudowę żydowskich osiedli na terenach okupowanych. Jakiś czas temu powiedział niejednoznacznie: "Chcę jednego państwa i dwóch państw i popieram pomysł, który spodoba się obu stronom", a na drugi dzień Nikki Haley, ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ poprawiła go, że USA popierają utworzenie dwóch osobnych państw.

Tę dziwną niespójność można zaobserwować również w kwestii Syrii, Iranu, Korei Północnej, a nawet w stosunku do Chin. Nowa administracja USA nie przemawia jednym głosem, zaś sam Donald Trump co chwilę wypowiada się w innym tonie. Wielu analityków ma poważne problemy ze zrozumieniem intencji obecnego przywódcy Stanów Zjednoczonych. Zarzuca mu się, że powinien zostać tylko biznesmenem, bo kompletnie nie nadaje się na prezydenta. Uważa się, że Trump gada co popadnie, nie potrafił nawet dobrać odpowiednich ludzi do stanowisk w swojej administracji a teraz nie potrafi opracować polityki zagranicznej. Nie wiadomo, czy fotel prezydencki faktycznie jest dla niego nieodpowiednim miejscem, czy też wszystkie jego działania są zamierzone. Pewnego dnia, Trump może ujawnić swoje zamiary, albo zostanie po prostu odsunięty od władzy przez środowiska, powiązane z Hillary Clinton.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 20 luty 2017 14:06
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Donald Trump nie posiada żadnej polityki zagranicznej