Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Niemiecki rząd apeluje do Polski w sprawie Tuska
Kategoria: Polityka na świecie   Środa, 08 marzec 2017 01:30 Autor: admin

Niemiecki rząd apeluje do Polski w sprawie Tuska

Z apelem do Polski i Węgier zwrócił się w Brukseli wiceminister spraw zagranicznych Niemiec. Chodziło o to, żeby kraje te zrezygnowały z zastrzeżeń, jakie mają wobec reelekcji Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.

„Akurat w czasach takich jak dzisiaj powinniśmy przecież trzymać się razem, także w kwestiach personalno-politycznych i nie wnosić do Unii Europejskiej nowych konfliktów” – powiedział Michael Roth. Jak podkreślił, Tusk cieszy się szerokim poparciem wielu szefów państw i rządów Unii Europejskiej, co jest „jasnym sygnałem” skierowanym do tych, którzy „mają obecnie jeszcze problemy” z przedłużeniem mandatu Tuska.

Podczas czwartkowego szczytu w Brukseli zostanie podjęta decyzja o obsadzeniu stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej. Donald Tusk piastuje tę funkcję od grudnia 2014 roku. Jego kadencja kończy się w maju, może jednak zostać przedłużona o dalsze 2,5 roku.

Polska sprzeciwia się temu wyborowi i wystawiła nowego kandydata, byłego europosła PO i wiceszefa Europejskiej Partii Ludowej Jacka Saryusz-Wolskiego. Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski powiedział w Brukseli, że polskie stanowisko wystawienia kontrkandydata Tuska wspierają Węgry.

Niemiecki rząd „przyjął do wiadomości” nominację Saryusz-Wolskiego, jak powiedział w poniedziałek w Berlinie rzecznik rządu Steffen Seibert. Dodał, że Angela Merkel bardzo ceni pracę Donalda Tuska. „Rząd w Berlinie nie zamierza jednak wyprzedzać faktów” – stwierdził Seibert, odnosząc się do wyniku obrad na czwartkowym szczycie w Brukseli. Potwierdził, że wybór przewodniczącego Rady UE może zostać dokonany w ramach głosowania większościowego, czyli również wbrew sprzeciwowi Warszawy.

 

Źródło: Parezja


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(7 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 08 marzec 2017 02:45
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Niemiecki rząd apeluje do Polski w sprawie Tuska