Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Niemcy odpowiadają Trumpowi na krytykę dotyczącą długu ich kraju wobec NATO
Kategoria: Polityka na świecie   Wtorek, 21 marzec 2017 03:25 Autor: admin

Niemcy odpowiadają Trumpowi na krytykę dotyczącą długu ich kraju wobec NATO

Niemcy oświadczyli, że Donald Trump nie pojmuje działania finansów NATO, zaprzeczając jednocześnie jego słowom, jakoby ich kraj miał dług wobec Paktu Północnoatlantyckiego. „Nato nie posiada konta debetowego.”

Niemiecka Minister Obrony Ursula von der Leyen nazwała krytykę ze strony sojusznika „niewłaściwą” do miejsca jak i sytuacji, choć nie wymieniła przy tym nazwiska amerykańskiego prezydenta. Wyjaśniła przy tym, że NATO funkcjonuje na podstawie małego budżetu tworzonego ze składek państw członkowskich w celach operacyjnych. Reszta środków sojuszu objęta jest „domowym” i indywidualnym zarządzaniem każdego z państw.

Krytyka na prezydenta USA spadła również ze strony byłego, amerykańskiego ambasadora przy NATO – Ivo Daaldera.

„Trump swoimi komentarzami udowadnia kompletnie niezrozumienie sposobu funkcjonowania Sojuszu Północnoatlantyckiego. Prezydent wciąż powtarza, że Europejczycy powinni nam płacić za wysyłanie wojsk obronnych na ich ziemie oraz sami winni wzmocnić swoje siły zbrojne. Jednak w rzeczywistości nie w ten sposób to działa.”

Von der Leyen wykorzystała okazję również do skrytykowania budżetowych cięć, które ze strony Stanów Zjednoczonych spotkały Organizację Narodów Zjednoczonych, szczególnie pod kątem zmniejszenia wydolności misji pokojowych.

Niemcy w swojej polityce wciąż walczą z duchem II wojny światowej, co sprawia, że wydatki na wojsko są wyjątkowo niepopularne wśród wyborców. Skutkuje to inwestowaniem o wiele większych funduszy w infrastrukturę czy zacieśnianie więzi ekonomicznych z innymi państwami Europy.

W praktyce w Niemczech stacjonuje aż 30 tysięcy żołnierzy amerykańskich, co czyni ich główną bazą dla wojsk USA w Europie. Dzięki temu Donald Trump może zagrozić przeniesieniem znacznej części tych sił w inny rejon Europy bądź świata, co powinno wywrzeć nacisk na niemieckich polityków.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Ostatnio zmieniany Wtorek, 21 marzec 2017 04:47
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Niemcy odpowiadają Trumpowi na krytykę dotyczącą długu ich kraju wobec NATO