Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Jak zdetronizować papieża heretyka? Naukowcy o teologicznych przesłankach i modelach kanonicznych
Kategoria: Polityka na świecie   Niedziela, 26 marzec 2017 11:35 Autor: admin

Jak zdetronizować papieża heretyka? Naukowcy o teologicznych przesłankach i modelach kanonicznych

W Paryżu grupa teologów, kanonistów i filozofów organizuje konferencję pod tytułem „Detronizacja papieża: teologiczne przesłanki, modele kanoniczne, konstytucyjne wyzwanie” (Deposing the pope: theological premises, canonical models, constitutional chalenge). Uczestnicy sympozjum będą się zastanawiać nad tym, w jaki sposób pozbawić stanowiska papieża, głoszącego „fałszywą, a nawet heretycką naukę”.

Jak podaje portal Life Site News, celem sympozjum jest zbadanie mechanizmów, jakimi dysponuje Kościół w sytuacji, gdy papież fałszywie naucza, a nawet głosi herezję. Na konferencji ma przemawiać 15 wykładowców, w tym prof. Laurent Fonbaustier z uniwersytetu paryskiego, który w zeszłym roku opublikował książkę na temat pozbawienia heretyckiego papieża tronu piotrowego.

Wśród poruszanych kwestii znajdą się tematy: „Koncyliaryzmu i detronizacji papieża przez pryzmat gallikanizmu”, „Upadek papieża: między rezygnacją a usunięciem” czy „Detronizacja Jana XXII i Benedykta XIII w Konstancji, 1415-1417”.

Konferencja odbędzie się w dniach 30 – 31 marca roku 2017 na Uniwersytecie Paryskim, gdzie w 1300 roku zastanawiano się, co można zrobić z papieżem Janem XXII, który zaprzeczał doktrynie, iż dusze sprawiedliwych oczekując na zmartwychwstanie ciał i Sąd Ostateczny są dopuszczone do uszczęśliwiającej wizji, z czego później się wycofał.

Należy dodać, że w listopadzie ubiegłego roku watykanista Giuseppe Nardi poinformował, że w Watykanie krąży studium teologiczne z 1975 roku brazylijskiego prawnika Arnaldo Vidigal Xavier da Silveira pt. „Teologiczne hipotezy na temat heretyckiego papieża”. Studium analizuje, czy możliwe jest, aby papież był lub stał się heretykiem, a jeśli tak, to jakie konsekwencje z tego wynikają.

 

Źródło: lifesitenews.com, Bibula


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Niedziela, 26 marzec 2017 14:26
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Jak zdetronizować papieża heretyka? Naukowcy o teologicznych przesłankach i modelach kanonicznych