Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Tusk: Europa będzie albo zjednoczona, albo nie będzie jej wcale
Kategoria: Polityka na świecie   Poniedziałek, 03 kwiecień 2017 05:51 Autor: admin

Tusk: Europa będzie albo zjednoczona, albo nie będzie jej wcale

— Dzisiaj w Rzymie odnawiamy wyjątkowy sojusz wolnych narodów zapoczątkowany 60 lat temu przez naszych wielkich poprzedników. Wówczas nie dyskutowali oni o wielu prędkościach, nie planowali „exitu”, ale mimo niedawnych tragicznych wydarzeń naszej historii w pełni wierzyli w jedność Europy. Mieli odwagę Kolumba, by wypłynąć na nieznane wody i odkryć Nowy Świat – powiedział szef Rady Europejskiej. — Dlaczego dziś mamy utracić wiarę w jedność? Czy dlatego że stała się naszą rzeczywistością? Czy też dlatego, że znudziliśmy albo zmęczyliśmy się nią? – zastanawiał się.

Jego zdaniem dla milionów ludzi „Unia Europejska to nie slogany, procedury ani przepisy", tylko gwarancja, że „wolność, godność, demokracja i niepodległość nie są już tylko marzeniami, ale naszą codziennością".

Jak dodał, prawdziwym fundamentem europejskiej jedności jest poszanowanie wspólnych zasad, takich jak prawa człowieka, wolności obywatelskie, wolność słowa i zgromadzeń oraz rządy prawa.

— Udowodnijcie dzisiaj, że jesteście przywódcami Europy, że potraficie zadbać o to wspaniałe dziedzictwo, które pozostawili nam bohaterowie integracji europejskiej 60 lat temu – apelował Tusk.

Jego zdaniem „Europa jako podmiot polityczny będzie albo zjednoczona, albo nie będzie jej wcale". — Tylko zjednoczona Europa może być Europą suwerenną w relacjach ze światem zewnętrznym. A tylko suwerenna Europa gwarantuje niepodległość swoim państwom członkowskim i wolność swoim obywatelom. Jedność Europy nie jest modelem biurokratycznym. Jest zbiorem wspólnych wartości i demokratycznych standardów – podkreślił.

 

Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(9 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 03 kwiecień 2017 12:56
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Tusk: Europa będzie albo zjednoczona, albo nie będzie jej wcale