Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Rosja zawetowała rezolucję ONZ o wszczęciu międzynarodowego śledztwa w sprawie ataku bronią chemiczną w Syrii
Kategoria: Polityka na świecie   Piątek, 14 kwiecień 2017 11:42 Autor: admin

Rosja zawetowała rezolucję ONZ o wszczęciu międzynarodowego śledztwa w sprawie ataku bronią chemiczną w Syrii

Rosja zawetowała rezolucję ONZ domagającą się od rządu Syrii współpracy w kwestii śledztwa wyjaśniającego kto stoi za atakiem przy użyciu broni chemicznej z 4 kwietnia.

Piętnaście krajów członkowskich Rady Bezpieczeństwa głosowa w środę nad rezolucją potępiającą użycie broni chemicznej na terenie Syrii. Boliwia i Rosja wyraziły sprzeciw, natomiast Chiny, Kazachstan i Etiopia wstrzymały się od zabierania konkretnego stanowiska.

Francja, Stany Zjednoczone oraz Wielka Brytania zaproponowały następnie przegłosowanie rezolucji mającej na celu wszczęcie międzynarodowego śledztwa w celu odnalezienia winnych ataków chemicznego z 4 kwietnia. Na ten moment głównym podejrzanym dla tych państw pozostawał reżim Bashar al-Asada, który przed laty nie zlikwidował swoich zapasów broni chemicznej zgodnie z wolą Narodów Zjednoczonych. Rosja oskarża o ten czyn jednak organizacje terrorystyczne.

Głosowanie w ONZ miało miejsce krótko po niekoniecznie udanej wizycie Sekretarza Stanu Rexa Tillersona w Moskwie. Rosja zawetowała rezolucję ONZ, choć sama domaga się międzynarodowego śledztwa, argumentując, iż była ona sformułowana tak, aby udowodnić winę rządu syryjskiego i usprawiedliwić atak rakietowy USA na teren tego kraju.

Siódmego kwietnia Donald Trump podjął decyzję o dokonaniu ataku rakietowego na obiekty rządowe w Syrii w ramach odwetu za użycie broni chemicznej przeciwko obywatelom własnego kraju. Innymi słowy Stany Zjednoczone z góry przesądziły, że to Bashar al-Asad ponosi odpowiedzialność za całe zajście.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(9 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 14 kwiecień 2017 11:58
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Rosja zawetowała rezolucję ONZ o wszczęciu międzynarodowego śledztwa w sprawie ataku bronią chemiczną w Syrii