Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Paryż przeciwko Le Pen. Ostry protest, starcia z policją
Kategoria: Polityka na świecie   Poniedziałek, 17 kwiecień 2017 18:22 Autor: admin

Paryż przeciwko Le Pen. Ostry protest, starcia z policją

„Nie będzie we Francji faszyzmu, Marine może zacząć się bać” – mówiła jedna z uczestniczek wczorajszego marszu przeciwko Frontowi Narodowemu, który przeszedł ulicami przedmieść Paryża. Było głośno i radykalnie. Doszło do potyczek z policją.

Marsz nie rozpoczął się, jak większość protestów we francuskiej stolicy – na Polach Elizejskich czy w innym znanym punkcie miasta, lecz na peryferyjnym Aubervilliers, rejonie zamieszkanym przez ludność muzułmańską. Uczestnicy protestu wyrazili potępienie zarówno dla radykalnych ugrupowań dżihadystycznych jak i dla francuskiej skrajnej prawicy, która, jak zauważyli „ma wspólne interesy z islamistami, a są nimi nienawiść i nietolerancja”. W tłumie było widać wiele osób w strojach muzułmańskich, a obok nich maszerowali działacze ruchów anarchistycznych. Wszyscy zgodnie twierdzili, że wspólnym wrogiem są dżihadyści i Marine Le Pen.

Jedna z uczestniczek marszu pokazała fotoreporterowi dłoń z napisem „artykuł 13”, przypominając w ten sposób o artykule 13 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, która daje każdemu mieszkańcowi globu prawo do swobodnego wyboru miejsca zamieszkania i przemieszczania się. Panowała atmosfera ponadnarodowej zgody, potępiano nacjonalizm, wskazywano, że ksenofobia i rasizm są narzędziami rozgrywania podziałów w kapitalistycznym społeczeństwie. „Wolność, równość, braterstwo” – głosił napis na jednym z transparentów. Przypominano, że Marine Le Pen jest przedstawicielką nacjonalistycznej doktryny, które nie raz doprowadziła już do wojenne pożogi. „F jak faszyzm, N jak nazizm” – skandowano. Podnoszono również okrzyki „policja to mordercy” odnosząc się do zachowania funkcjonariuszy wobec ubogich mieszkańców przedmieść. Mundurowym nie spodobała się taka poetyka. Doszło do starć. Policja użyła gazu łzawiącego, demonstranci obrzucili stróżów prawa połamanymi ławkami i elementami wiat przystankowych.

Uczestnicy marszu zapowiedzieli, że pojawią się dziś na wiecu zorganizowanym w Paryżu przez Le Pen. W tłumie krążyły ulotki z planem parku, w którym przemawiać ma kandydatka na prezydenta. We francuskiej stolicy może znów być ciekawie.

 

Źródło: STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(8 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 17 kwiecień 2017 20:30
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Paryż przeciwko Le Pen. Ostry protest, starcia z policją