Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Trzy narracje - jedna perspektywa
Kategoria: Polityka na świecie   Sobota, 06 maj 2017 09:18 Autor: admin

Trzy narracje - jedna perspektywa

Uchwycone w kadrze, wystylizowane i emocjonalnie opowiedziane. Trzy przekazy medialne z sieci dość nieoczekiwanie połączone jakąś klamrą wspólnoty. Pierwszy to klasyczne "uchwycone w kadrze". Drugi to starannie wykoncypowana i wystylizowana prezentacja w formie grafiki, zaś trzeci to emocjonalna, autentyczna dziennikarska relacja z pola walki o prawo do wolnego i godnego życia.

PIERWSZA

Trzy narracje - jedna perspektywa

Ten kadr zobaczyłem u Abby Martin (Empire Files) na jej Tweeterze. Został on udostępniony z postu @lamhfada wraz z krótkim komentarzem: "To zdjęcie harcerki protestującej przeciw nazistom w Czechach to czysta sztuka". I nie wiem, czy sztuka, ale trudno nie oprzeć się wrażeniu, że jest w tym zdjęciu niesamowita wielowarstwowość porządku informacyjnego... Ekspresja postaci po lewej, zderzenie z postacią po prawej, bańki mydlane, policjant w tle, śpieszący tłum, no i jakaż ROZMOWA pomiędzy nimi!


DRUGA

No to troszkę dla skontrapunktowania tej czeskiej impresji ulicznej pewna grafika znaleziona w internecie. Jej autorem jest Ben Garrison. Jego strona www.garrgrapics.com niestety nie działa, ale tym bardziej rysunek wart obejrzenia. On też ma w sobie wielowarstwowość porządku informacyjnego :). Tyle, że to nie impresja, ale wykoncypowana ilustracja ilustrująca jak to Pan Trump się wziął za osuszanie bagna. Drain the swamp [Osuszyć bagno] było głównym wyborczym hasłem obecnie panującego w Ameryce Prezydenta. Zresztą nie tylko jego. A bagno ma się świetnie.

Trzy narracje - jedna perspektywa

Zdjęcia/Photo Credit:
1. wprowadzające: "Three" - russellstreet/Flickr
2. tytułowe: autor nieznany, zdjęcie z Tweetera Lamhfada‏ @Lamhfada
3. grafika: Ben Garrison

TRZECIA

Skoro początkiem tego wpisu była fota na Tweeterze Abby Martin, to pomyślałem, że warto zwrócić uwagę na to, co jest głównym nurtem dziennikarskiej działalności Abby (niegdyś BreakingTheSet w Russia Today, @BreakingTheSet). Jest nim los Palestyny i Palestyńczyków pod okupacją Izraela. Jej ostatni materiał został nakręcony dla The Real News i jest to rozmowa Abby Martin z Paul Jay o strajku głodowym 1000 palestyńskich więźniów w izraelskich więzieniach. Strajk rozpoczął się 17 kwietnia i trwa bezterminowo. Służby izraelskie rozpoczęły przymusowe karmienie głodujących. Wśród w sumie 6,5 tysiąca Palestyńczyków zamkniętych w izraelskich więzieniach poważną ich grupę stanowią dzieci. O ich sytuacji, o warunkach w których są przetrzymywani - często bez żadnych wyroków (jak w Guantanamo), o prawie do życia i do własnego domu opowiada anglojęzyczny materiał The Real News:

 

Źródło: Efekt Setnej Małpy


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Wtorek, 09 maj 2017 10:27