Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Putin w Wersalu: Macron kreśli „czerwoną linię”
Kategoria: Polityka na świecie   Środa, 31 maj 2017 07:08 Autor: admin

Putin w Wersalu: Macron kreśli „czerwoną linię”

V Republika roztoczyła wczoraj przed Rosjanami swe wdzięki, pierwszy raz przyjęła prezydenta Putina w Wersalu.

Pretekstem wizyty było 300-lecie nawiązania oficjalnych stosunków dyplomatycznych między Rosją i Francją, podczas wizyty Piotra I Wielkiego we Francji, w maju i czerwcu 1717 r. Car Piotr polubił się wtedy z Ludwikiem XV. Nosił go po Wersalu na rękach, bo następca zmarłego Króla Słońce miał wtedy 7 lat. Prezydent Macron lubi wszelkie odwołania monarchiczne, chciał zrobić wrażenie. „Car Piotr zbliżył Rosję do Europy” – podkreślał na konferencji prasowej.

W sprawie Ukrainy ma rozmawiać w najbliższych tygodniach „format normandzki”, czyli niczego nie ustalono, a w sprawie Syrii Macron nie zmienił pozycji Francji: państwo syryjskie powinno istnieć, ale po „transformacji demokratycznej”. Priorytetem ma być jednak walka z terroryzmem, powstanie wspólna rosyjsko-francuska grupa kontaktowa ds. Syrii.

Jednocześnie prezydent Macron zapowiedział, że jeśli w Syrii zostanie przekroczona „czerwona linia”, tj. użycie broni chemicznych, nastąpi „natychmiastowa riposta Francji”. Tego samego wyrażenia – „czerwona linia” – używał prezydent Obama w 2013 r., gdy doszło do chemicznej masakry pod Damaszkiem. Jest odtąd symbolem rezygnacji, bo niczego potem nie zrobił, jak i Brytyjczycy. Zresztą nie jest do końca jasne, kto był sprawcą masakry. Putin tego nie skomentował.

O „chemię” pytano na konferencji prasowej, czy między prezydentami Rosji i Francji, którzy pierwszy raz widzieli się tête-à-tête, „nastąpiło porozumienie”. Macron na to, że „rozmowy były szczere”, i że należy podchodzić do tego „pragmatycznie”. Przy Putinie nazwał rosyjskie media we Francji „narzędziami wpływu i propagandy”. Były mu nieprzychylne w czasie kampanii wyborczej (dla odmiany najważniejsze media francuskie były za Macronem). Putin nawet się nie skrzywił, ale było widać, że osobista „chemia” między prezydentami na razie nie działa.

--------------

„Po tym, jak do tego doszło – wydarzenia, związanego z bronią chemiczną — zaraz zaproponowaliśmy naszym amerykańskim partnerom i wszystkim, komu wydawało się to właściwe, przeprowadzenie inspekcji lotniska, z którego rzekomo startowały samoloty z bronią chemiczną” – powiedział Putin. Jak dodał, współczesne środki kontroli na pewno zarejestrowałyby ślady użycia broni chemicznej.

Prezydent podkreślił, że wszyscy zrezygnowali z przeprowadzania kontroli lotniska, jak i miejsca, gdzie rzekomo dokonano ataku chemicznego.

„Moim zdaniem zrobiono to tylko w jednym celu – aby wyjaśnić, dlaczego należy zastosować względem al-Asada dodatkowe środki oddziaływania, m.in. wojenne. I to byłoby na tyle. Nie ma dowodów na użycie przez al-Asada broni chemicznej. Jesteśmy głęboko przekonani, że jest to prowokacja. Al-Asad nie użył tej broni” – podkreślił rosyjski prezydent.

Putin powiedział też, że podziela opinię jego francuskiego kolegi Emmanuela Macrona o „czerwonej linii” w Syrii związanej z użyciem broni chemicznej. — Zgadzam się. Co więcej, uważam, że  pytanie powinno być sformułowane szerzej. Niezależnie od tego, kto użył broni chemicznej przeciwko tym osobom, przeciwko tym strukturom społeczność międzynarodowa powinna budować jedną politykę i odpowiedź powinna być taka, aby użycie takiej broni było niemożliwe przez wszystkich – dodał Putin.

 

Źródło (kompilacja): Sputnik Polska, STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(8 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 31 maj 2017 10:03
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Putin w Wersalu: Macron kreśli „czerwoną linię”