Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie 2025 rok: Wrogiem numer 1 USA nie będzie Rosja
Kategoria: Polityka na świecie   Piątek, 29 wrzesień 2017 08:29 Autor: admin

2025 rok: Wrogiem numer 1 USA nie będzie Rosja

Jeszcze parę lat temu przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych generał Joseph Dunford nazwał Rosję „największym zagrożeniem” dla Ameryki. Ale teraz tę rolę zajęła Korea Północna z jej jądrowymi opracowaniami, a za dziesięć lat największe zagrożenie Dunford widzi w Chinach, donosi CNN.

Wysoko postawiony amerykański generał Joseph Dunford powiedział Kongresowi, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat Chiny mogą stać się „największym zagrożeniem” ze wszystkich przeciwników Stanów Zjednoczonych, donosi CNN.

„Myślę, że gdzieś w 2025 roku Chiny mogą stać się największym zagrożeniem dla naszego kraju” — powiedział Dunford podczas przesłuchań w sprawie jego ponownego powołania na stanowisko przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów.

Jak wspomniano w artykule, generał odpowiadał na pytania dotyczące jego ostatnich oświadczeń sprzed dwóch lat o tym, że największym zagrożeniem dla Ameryki jest Rosja, a następnie Chiny i Korea Północna. Najwyraźniej dzisiaj Dunford nieco zmienił swój punkt widzenia. Obecnie, zdaniem generała, największe zagrożenie stanowi Korea Północna ze względu na „poczucie braku konsekwencji” w tej kwestii.

Dunford podkreślił jednak, że Rosja nadal pozostaje dużym zagrożeniem ze względu na swoją potęgę militarną, potencjał nuklearny i aktywność w takich miejscach, jak wschód Ukrainy. Ale jeśli jednak mówimy o przyszłości, to największym zagrożeniem, biorąc pod uwagę sytuację demograficzną i gospodarczą, są jednoznacznie Chiny. Generał uważa: „Chiny starają się ograniczyć naszą zdolność do rozprzestrzeniania wpływów i osłabić nasze sojusze w regionie Pacyfiku”.

Chiny podnoszą swoje wydatki na obronę i starannie opracowują kierunki, które mogą zablokować osiągnięcia technologiczne amerykańskiej armii, przekonują amerykańscy wojskowi.

„Często wykorzystujemy Rosję i Chiny do oceny naszego potencjału” — wyjaśnił Dunford. Dlatego w obliczu rosyjskiej i chińskiej modernizacji nadszedł również czas, aby Stany Zjednoczone zwiększyły swój budżet militarny w celu „utrzymania przewagi konkurencyjnej” w latach 2020., przekonuje generał.

 

Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 29 wrzesień 2017 10:03
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie 2025 rok: Wrogiem numer 1 USA nie będzie Rosja