Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Pierwsza w historii wizyta króla Arabii Saudyjskiej w Rosji. Podpisano kontrakty zbrojeniowe i energetyczne
Kategoria: Polityka na świecie   Piątek, 06 październik 2017 13:26 Autor: admin

Pierwsza w historii wizyta króla Arabii Saudyjskiej w Rosji. Podpisano kontrakty zbrojeniowe i energetyczne

W czwartek odbyła się pierwsza w historii wizyta króla Arabii Saudyjskiej w Rosji. Spotkaniu towarzyszyły zawarte porozumienia i umowy. Odbyły się również rozmowy w sprawie Syrii - Arabia Saudyjska i Rosja są stronami konfliktu i stoją po dwóch stronach barykady. Niektóre zachodnie media piszą, że Władimir Putin stał się "nowym mistrzem Bliskiego Wschodu".

Wizyta króla Salmana oznacza przede wszystkim wejście wzajemnych relacji na nowy wyższy poziom. Spotkanie nie zakończyło się na samych rozmowach i obietnicach - Arabia Saudyjska i Rosja podpisały umowę o utworzeniu wspólnego funduszu dla inwestycji w sektor energetyczny o wartości miliarda dolarów. Saudyjski koncern paliwowo-chemiczny Aramco będzie pracował z rosyjską firmą petrochemiczną Sibur nad projektami rafinacji ropy naftowej oraz z Gazpromem Nieft nad nowymi technologiami wiertniczymi.

Kolejne porozumienia dotyczą współpracy gospodarczej, handlowej, naukowej i technologicznej. Arabia Saudyjska i Rosja uzgodniły ograniczenie wydobycia ropy naftowej, aby zwiększyć cenę tego surowca, oraz pomoc w rozwoju saudyjskiego programu nuklearnego. Podpisano także kontrakt zbrojeniowy o wartości 3 miliardów dolarów - Arabia Saudyjska chce zakupić między innymi system rakietowy S-400 Triumf, ale Rosja pomoże również królestwu w rozwoju rodzimego przemysłu zbrojeniowego.

Głównym zamiarem Rijadu jest dywersyfikacja gospodarki i zwiększenie stopnia niezależności, lecz zakup rosyjskiego uzbrojenia jest pewnym zaskoczeniem. Arabia Saudyjska dotychczas pozyskiwała technologie wojenne głównie od Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Liczne umowy i memoranda - łącznie jest ich 14 - w oczywisty sposób mogą wpłynąć na wydarzenia na Bliskim Wschodzie. Arabia Saudyjska nagle zaczyna łagodzić swoje stanowisko w kwestii Syrii, co wydaje się raczej niemożliwe w przypadku Iranu. Agencja Bloomberg sugeruje, że wkrótce to Rosja może rozdawać karty na Bliskim Wschodzie.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Piątek, 06 październik 2017 15:27
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Pierwsza w historii wizyta króla Arabii Saudyjskiej w Rosji. Podpisano kontrakty zbrojeniowe i energetyczne