Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Finlandia przebudowuje system bunkrów na wypadek wojny z Rosją
Kategoria: Polityka na świecie   Poniedziałek, 17 lipiec 2017 15:43 Autor: Kaszuszka

Finlandia przebudowuje system bunkrów na wypadek wojny z Rosją

Rząd aktywnie poprawia i modernizuje system bunkrów oraz tuneli w pobliżu Helsinek, aby te były w stanie wytrzymać „rosyjską agresję”, informuje The Wall Street Journal.

Ministerstwo obrony podaje, że takie środki są konieczne w świetle napiętych stosunków między Rosją a Zachodem. „Wyciągamy wnioski z czasów drugiej wojny światowej” – podano w oświadczeniu.

Długość systemu ochrony wynosi około 200 km. W czasie pokoju podziemia będą wykorzystywane do użytku cywilnego, ale w przypadku wypowiedzenia wojny w ciągu kilku dni mogą być przekonwertowane na schroniska i ośrodki dowodzenia.

Podziemne miasto może pomieścić całą populację Helsinek (ponad 600 tysięcy osób). Nowoczesny system komunikacji zapewni ewakuowanym nieprzerwaną komunikację i pozwoli rządowi rządzić krajem w dziedzinie bezpieczeństwa.

Na Finach ogromne wrażenie zrobiła zapowiedź rosyjsko – białoruskich ćwiczeń strategicznych Zachód – 2017, które mają się odbyć w dniach od 14 do 20 września br. Manewry są związane, jak tłumaczą Rosjanie i Białorusini, ze zwiększoną aktywnością NATO przy granicy ich państw. Weźmie w nich udział po trzy tysiące żołnierzy z każdej ze stron. Rosja zaprezentuje 280 sztuk sprzętu, w tym 25 samolotów.

Wcześniej niezależne media, publikujące głównie w sieci, a także przedstawiciele lokalnej opozycji mają obawy, co do wspólnych ćwiczeń wojskowych. Środowiska te uważają, że Rosja pod pretekstem ćwiczeń będzie przerzucać na Białoruś broń. Ukraina i kraje bałtyckie mają odczuć zagrożenie w pobliżu swoich granic. Na początku lipca w Dzień Niepodległości Białorusi w Mińsku odbył się protest zorganizowany przez lidera opozycji Nikołaj Statkiewicz. Demonstranci w liczbie około 200 osób zebrali się na Placu Październikowym i pomaszerowali na Plac Niepodległości. Uczestnicy akcji protestowali przeciwko wspólnym ćwiczeniom wojskowym z Rosją.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 17 lipiec 2017 17:11
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Finlandia przebudowuje system bunkrów na wypadek wojny z Rosją