Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Węgry zawetowały zwołanie szczytu Ukraina-NATO
Kategoria: Polityka na świecie   Niedziela, 29 październik 2017 05:17 Autor: admin

Węgry zawetowały zwołanie szczytu Ukraina-NATO

Węgry zablokowały zwołanie szczytu Ukraina-NATO, który miał odbyć się w grudniu – poinformował szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto, a jego oświadczenie opublikowano na stronie internetowej resortu.

„Węgry nie mogą poprzeć dążenia Ukrainy do integracji, dlatego nałożyły weto na powołanie w grudniu szczytu Ukraina–NATO” – powiedział minister. Podkreślił, że Budapeszt nie może godzić się na to, by ukraińska ustawa o edukacji dyskryminowała prawa mniejszości narodowych.

Peter Szijjarto przypomniał, że po przyjęciu przez Radę Najwyższą projektu ustawy o edukacji Węgry obiecały wykorzystać wszystkie instrumenty dyplomatyczne, aby strona ukraińska zmieniła prawo, które „okrutnie kaleczy” prawa mniejszości narodowych. Według niego reforma edukacji na Ukrainie jest „ciosem w plecy”.

Poza tym, szef resortu polityki zagranicznej powiedział, że w agendzie Rady znajdują się projekty ustaw o języku i obywatelstwie, które mogą „zagrażać zakarpackiej węgierskiej wspólnocie”.

Szijjarto odnotował, że obejść węgierskiego weta się nie uda, ponieważ dla zwołania szczytu Ukraina-NATO potrzebna jest jednomyślna zgoda wszystkich państw członkowskich.

Ukraiński parlament przyjął ustawę o edukacji 5 września. Prezydent Petro Poroszenko podpisał ją 25 września. Dokument przewiduje, że mniejszości narodowe mogą uczyć się w szkole w języku ojczystym tylko do 5 klasy, a potem nauka będzie prowadzona tylko po ukraińsku.

Po przyjęciu ustawy Peter Szijjarto oświadczył, że Budapeszt będzie domagać się rewizji Porozumienia Stowarzyszeniowego Ukrainy z Unią Europejską. Odmówił także spotkania ze swoim ukraińskim kolegą Pawło Klimkinem, który chciał omówić reformę edukacji. Szef węgierskiego MSZ wyjaśnił, że ustawę trzeba było omawiać przed jej przyjęciem.

 

 

Źródło: pl.SputnikNews.com

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(17 głosów)Ostatnio zmieniany Niedziela, 29 październik 2017 15:38
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Węgry zawetowały zwołanie szczytu Ukraina-NATO