Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Przyszłość europejska Polski staje dzisiaj pod znakiem zapytania
Kategoria: Polityka na świecie   Niedziela, 06 sierpień 2017 05:05 Autor: Kaszuszka

Przyszłość europejska Polski staje dzisiaj pod znakiem zapytania

Przyszłość europejska Polski staje dzisiaj pod znakiem zapytania – powiedział pan Donald Tusk w trakcie swojej ostatniej wizyty w Polsce, kiedy to był przesłuchiwany przez Prokuraturę. Abstrahując od samego faktu przesłuchiwania i powodów, które to przesłuchanie spowodowały, trzeba przyznać że pan Tusk umie zwrócić na siebie uwagę. Zwłaszcza, że każdy jego ruch, deklarację i zachowanie śledzą globalne media, z tego prostego powodu, że pełni taką funkcję, jaką pełni. Jest to wystarczająca przesłanka do tego, żeby go nie przesłuchiwać, bo właśnie było ryzyko, że coś takiego powie. Co znowu bardzo zaszkodziło Polsce – odbijając się bardzo szerokim echem w mediach globalnych.

O ile bowiem trzeba się zgodzić ze słowami pana Tuska, ma rację mówiąc, że przyszłość europejska Polski staje dzisiaj pod znakiem zapytania. To trzeba te pytanie uzupełnić dwoma, je dopełniającymi. Pierwsze brzmi – czy przyszłość europejska – Europy, staje dzisiaj pod znakiem zapytania? Drugie – czy przyszłość Polska pana Tuska, również staje dzisiaj pod znakiem zapytania? Jeżeli bowiem miałoby dojść do leczenia dżumy, leczonej cholerą, ponownym powrotem dżumy – to nie można sobie wyobrazić groźniejszego scenariusza dla naszego kraju. Chodzi o to, że pan Tusk oczywiście może się lansować jako polityk, ale nie powinien wykorzystywać posiadanej funkcji, do kreowania swojej pozycji politycznej w Polsce. Nie jest Generałem Andersem, nie wróci do Polski na białym koniu.

Nie chodzi o to, że pan Tusk jest wcieleniem zła i spadnie na nas plaga żab, jak zostanie Prezydentem. Chodzi o coś zupełnie innego – ten pan już miał władzę w kraju, prawie absolutną. Mógł zrobić prawie wszystko, a jaki jest bilans jego rządów – widzimy na naszych ulicach. Czym sobie zasłużył na ponowny wybór polityczny Polaków? Tym czego nie zrobił? W ocenie polityków chodzi o merytorykę, a pan Tusk zmarnował wielką epokową szansę naszego kraju na rzeczywisty skok cywilizacyjny. No, chyba że mierzymy miarą obecnie rządzących, to niestety trzeba przyznać, że na pewno pan Tusk był lepszy, bo jednak był samodzielnym ośrodkiem władzy, obecnej sytuacji rządu nie można porównywać z niczym, po prostu się nie da. Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy pan Tusk jako mniejsze zło, już poznane – ma nas wybawić z tej porażki jaką są rządy dobrej zmiany?

Bez względu jednak na okoliczności, nigdy nie można wypowiadać się negatywnie o swoim własnym kraju – będąc ważnym funkcyjnym politykiem, struktury która jest bardzo ważna dla krytykowanego kraju. Gdyby pan Tusk był np. pisarzem, człowiekiem kultury, dziennikarzem, blogerem – kimkolwiek innym, niż politykiem w stanie czynnym – mógłby pisać o Polsce, że to kamieni kupa itd. Jeżeli jednak jest Przewodniczącym Rady Unii Europejskiej, to powinien się zreflektować. Nie chodzi nawet o dobieranie słów, ponieważ media przedstawią taką wypowiedź, zawsze pokazując jej sens. Ten w tym przypadku jest tylko jeden – porażająco negatywny dla naszego kraju.

Uwaga – nie oznacza to, że pan Tusk nie ma racji, wręcz przeciwnie – wszyscy wiedzą, że ma. Ponieważ ma ją z przyczyn zupełnie obiektywnych. Europa obiektywnie nie akceptuje naszej narracji i musimy się z tym zgodzić, albowiem to my jesteśmy w Unii Europejskiej, a nie kraje europejskie w Unii Polskiej. Jest to brutalne, ale wymaga pragmatycznego dostosowania się, a nie stawiania się w miejscu uprzywilejowanym i oczekiwania, że świat uchyli nam słońce. To nie nastąpi, możemy tylko się zderzyć. Jeżeli zaś już widać, a tak doświadczony polityk jak pan Tusk na pewno już widzi, że idziemy na zderzenie, to nie powinien przyczyniać się w najmniejszej mierze do pogarszania naszej sytuacji.

Nawet jeżeli pan Tusk chciał nam zwrócić uwagę na to, że nasza sytuacja nie jest dobra i jeszcze bardziej się pogarsza, to mając świadomość rozgłosu swoich słów. Powinien to zrobić w innej formie, niż w kontekście własnej krzywdy. Optymalny byłby jakiś wywiad prasowy, w którym pan Tusk mógłby nas przestrzec, zarazem dbając o kontekst. Tak, żeby nie podlegało dyskusji to, co miał na myśli.

Jednak w naszej obecnej sytuacji nie można mieć do pana Tuska pretensji, ponieważ może czuć się prześladowany przez rządzący w Polsce reżim, który podporządkował sobie prokuraturę. W obecnej konfiguracji, gdzie cała struktura podlega pod pana Ministra Sprawiedliwości, nie da się uniknąć podejrzeń o polityczne motywy działania. Jest to niemożliwe. W tym kontekście, ponieważ pan Tusk może czuć się prześladowany politycznie, może używać argumentacji politycznej.

Pokazuje to po raz kolejny, że oni wszyscy powinni odejść z polskiej polityki. Ci ludzie swoimi konfliktami wyniszczają nasz kraj. Nie chodzi o to, kto ma rację, kto komu robi krzywdę. Jako podatników – to nas nie interesuje! Nie ma w kraju spokoju, ani żadnej realnej wizji rozwoju, która łączyłaby w sobie większość oczekiwań opinii publicznej. Nie ma konsensusu nawet w kwestii spraw fundamentalnych i najważniejszych. To się powinno już skończyć. Ci politycy tj. pan Tusk, pan Kaczyński i inni z nimi związani, powinno zrozumieć, że dla dobra nas wszystkich ich czas działalności publicznej się już skończył.Źródło: Obserwator polityczny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Ostatnio zmieniany Niedziela, 06 sierpień 2017 14:29
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Przyszłość europejska Polski staje dzisiaj pod znakiem zapytania