Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Węgry nałożyły weto na zwołanie szczytu Ukraina-NATO
Kategoria: Polityka na świecie   Sobota, 04 listopad 2017 18:00 Autor: Andreas

Węgry nałożyły weto na zwołanie szczytu Ukraina-NATO

Viktor Orbán Viktor Orbán European People's PartyFlickrCC BY 2.0

Węgry zablokowały zwołanie szczytu Ukraina-NATO, który miał odbyć się w grudniu – poinformował szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto, a jego oświadczenie opublikowano na stronie internetowej resortu.

„Węgry nie mogą poprzeć dążenia Ukrainy do integracji, dlatego nałożyły weto na powołanie w grudniu szczytu Ukraina–NATO” – powiedział minister. Podkreślił, że Budapeszt nie może godzić się na to, by ukraińska ustawa o edukacji dyskryminowała prawa mniejszości narodowych.

Peter Szijjarto przypomniał, że po przyjęciu przez Radę Najwyższą projektu ustawy o edukacji Węgry obiecały wykorzystać wszystkie instrumenty dyplomatyczne, aby strona ukraińska zmieniła prawo, które „okrutnie kaleczy” prawa mniejszości narodowych. Według niego reforma edukacji na Ukrainie jest „ciosem w plecy”.

Poza tym, szef resortu polityki zagranicznej powiedział, że w agendzie Rady znajdują się projekty ustaw o języku i obywatelstwie, które mogą „zagrażać zakarpackiej węgerskiej wspólnocie”.

Szijjarto odnotował, że obejść węgierskiego weta się nie uda, ponieważ dla zwołania szczytu Ukraina-NATO potrzebna jest jednomyślna zgoda wszystkich państw członkowskich.

Ukraiński parlament przyjął ustawę o edukacji 5 września. Prezydent Petro Poroszenko podpisał ją 25 września.

Dokument przewiduje, że mniejszości narodowe mogą uczyć się w szkole w języku ojczystym tylko do 5 klasy, a potem nauka będzie prowadzona tylko po ukraińsku.

Po przyjęciu ustawy Peter Szijjarto oświadczył, że Budapeszt będzie domagać się rewizji Porozumienia Stowarzyszeniowego Ukrainy z Unią Europejską. Odmówił także spotkania ze swoim ukraińskim kolegą Pawło Klimkinem, który chciał omówić reformę edukacji. Szef węgierskiego MSZ wyjaśnił, że ustawę trzeba było omawiać przed jej przyjęciem.

Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(9 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 04 listopad 2017 18:51
alexjones.pl Informacje ze świata Polityka na świecie Węgry nałożyły weto na zwołanie szczytu Ukraina-NATO